| Manufacturer Part Number: | DSEI30-10A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9352 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1KV 30A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEI30-10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEI30-10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.4V @ 36A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 750µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEI30-10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEI30-10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEI30-10A is new and unused, you can buy DSEI30-10A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEI30-10A.
| HCC15DREI-S13 | CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND | HCC15DREI-S13.pdf | |
| 1N4752PE3/TR8 | Zener Diode 33V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4752PE3/TR8.pdf | |
| IS62LV256-70UI-TR | IC SRAM 256KBIT 70NS 28SOP | IS62LV256-70UI-TR.pdf | |
| XPERDO-L1-R250-00401 | LED Lighting Color XLamp® XP-E Red-Orange 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPERDO-L1-R250-00401.pdf | |
| FT63EH501 | 500 Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Side Adjustment | FT63EH501.pdf | |
| VE-2N4-IU-S | CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W | VE-2N4-IU-S.pdf | |
| EVALISO1H811GTOBO1 | ISO1H811G ISOFACE™ Series Interface, Digital Isolator Evaluation Board | EVALISO1H811GTOBO1.pdf | |
| MS3116J8-2S | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | MS3116J8-2S.pdf | |
| CTVS07RF-25-11PE-LC | CTV 11C 2#20 9#10 PIN J/N RECP | CTVS07RF-25-11PE-LC.pdf | |
| 20020012-D161B01LF | 16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 20020012-D161B01LF.pdf | |
| RT1210DRD07820RL | RES SMD 820 OHM 0.5% 1/4W 1210 | RT1210DRD07820RL.pdf | |
| RAVF104DJT18K0 | RES ARRAY 4 RES 18K OHM 0804 | RAVF104DJT18K0.pdf | |
| CMF554K3200FKRE | RES 4.32K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF554K3200FKRE.pdf |