| Manufacturer Part Number: | DSEI2X61-02A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9020 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 2 Independent Standard 200V 71A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEI2X61-02A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEI2X61-02A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Diode Array | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | FRED | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 2 Independent | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 71A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.08V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 200V | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | SOT-227-4, miniBLOC | |
| Supplier Device Package | SOT-227B | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEI2X61-02A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEI2X61-02A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEI2X61-02A is new and unused, you can buy DSEI2X61-02A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEI2X61-02A.
| 86093488324H65V1LF | CONN DIN RECEPT | 86093488324H65V1LF.pdf | |
| RBC30DRTN | CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD | RBC30DRTN.pdf | |
| IRKD91/16A | Diode Array 1 Pair Series Connection Standard 1600V (1.6kV) 100A Chassis Mount ADD-A-PAK (3) | IRKD91/16A.pdf | |
| RJU60C3SDPD-E0#J2 | Diode Standard 600V 10A Surface Mount TO-252 | RJU60C3SDPD-E0#J2.pdf | |
| MAX4940CTN+T | Medical Ultrasound Imaging, Sonar PMIC 56-TQFN (8x8) | MAX4940CTN+T.pdf | |
| VI-JVK-MZ | CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W | VI-JVK-MZ.pdf | |
| PT06A14-18SW-SR | PT 18C 18#20 SKT PLUG | PT06A14-18SW-SR.pdf | |
| GTS06CF20-27PZ | GT 14C 14#16 PIN PLUG | GTS06CF20-27PZ.pdf | |
| TXR41AB00-1212BI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 11/16-24 UNEF 12, 13 | TXR41AB00-1212BI.pdf | |
| RN73C1J1K13BTG | RES SMD 1.13KOHM 0.1% 1/16W 0603 | RN73C1J1K13BTG.pdf | |
| TNPW2512267KBETG | RES SMD 267K OHM 0.1% 1/2W 2512 | TNPW2512267KBETG.pdf | |
| CF1JT30R0 | RES 30 OHM 1W 5% CARBON FILM | CF1JT30R0.pdf |