| Manufacturer Part Number: | DSEI120-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9481 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.2KV 75A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSEI120-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSEI120-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 75A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8V @ 70A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 60ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 3mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSEI120-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSEI120-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSEI120-12A is new and unused, you can buy DSEI120-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSEI120-12A.
| MKT1822347404W | 0.047µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm) | MKT1822347404W.pdf | |
| MASMLG70A | TVS DIODE 70VWM 113VC DO215AB | MASMLG70A.pdf | |
| 5536536-4 | 2MMFB,ASY,192,SIG,HDR,SL,3.20 | 5536536-4.pdf | |
| JANTXV2N2326U4 | DIODE SILICON CTRL | JANTXV2N2326U4.pdf | |
| RL1011-222-R | 2.2mH Unshielded Wirewound Inductor 263mA 4.58 Ohm Max Radial | RL1011-222-R.pdf | |
| X9421YS16ZT1 | Digital Potentiometer 2.5k Ohm 1 Circuit 64 Taps SPI Interface 16-SOIC | X9421YS16ZT1.pdf | |
| XC6121C631ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121C631ER-G.pdf | |
| SML-LX1110USBC-ATR | LED Lighting Color TitanBrite™ Blue 470nm (Typ) 4-SMD, J-Lead | SML-LX1110USBC-ATR.pdf | |
| CENB1030A1240C01 | 12V 30W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately) Input | CENB1030A1240C01.pdf | |
| RC0402FR-072K67L | RES SMD 2.67K OHM 1% 1/16W 0402 | RC0402FR-072K67L.pdf | |
| AA0402FR-0793K1L | RES SMD 93.1K OHM 1% 1/16W 0402 | AA0402FR-0793K1L.pdf | |
| MS3106B22-11S | AB 2C 2#16 SKT PLUG | MS3106B22-11S.pdf | |
| 1-1102299-2 | CONN BASE SIDE ENTRY SZ6 PG21 | 1-1102299-2.pdf | |
| 154719-1 | 1 Position Housing Connector Female, Receptacle Natural 0.250" (6.35mm) | 154719-1.pdf |