| Manufacturer Part Number: | DSDI60-16A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9517 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.6KV 63A TO247AD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSDI60-16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSDI60-16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1600V (1.6kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 63A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 4.1V @ 70A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 300ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 1600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-2 | |
| Supplier Device Package | TO-247AD | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSDI60-16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSDI60-16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSDI60-16A is new and unused, you can buy DSDI60-16A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSDI60-16A.
| VJ0805D470KLXAC | 47pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D470KLXAC.pdf | |
| EMC19DREH-S93 | CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET | EMC19DREH-S93.pdf | |
| SN75LVDT390D | 0/4 Receiver LVDS 16-SOIC | SN75LVDT390D.pdf | |
| MC78L24ACPG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 24V 100mA TO-92-3 | MC78L24ACPG.pdf | |
| PT6308A | REG 1.2V 3A 12 PIN HORZ 12-SIP | PT6308A.pdf | |
| XR17C158CV-0A-EVB | XR17C158 - Interface, UART Evaluation Board | XR17C158CV-0A-EVB.pdf | |
| PRD-11DG0-48 | POWER RELAY ASSEMBLY | PRD-11DG0-48.pdf | |
| FRMGPVE75-2VP614-7IT9-M | Circular Connector | FRMGPVE75-2VP614-7IT9-M.pdf | |
| MS27656T23B35AN | 100 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | MS27656T23B35AN.pdf | |
| 69152-135HLF | 35 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 69152-135HLF.pdf | |
| AC2512FK-07226RL | RES SMD 226 OHM 1% 1W 2512 | AC2512FK-07226RL.pdf | |
| RG2012N-4121-B-T5 | RES SMD 4.12K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RG2012N-4121-B-T5.pdf | |
| RNF14CTC1K50 | RES 1.5K OHM 1/4W .25% AXIAL | RNF14CTC1K50.pdf |