| Manufacturer Part Number: | DSAI35-16A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9236 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1.6KV 49A DO203 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSAI35-16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSAI35-16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Rectifier Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1600V (1.6kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 49A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.55V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 1600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSAI35-16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSAI35-16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSAI35-16A is new and unused, you can buy DSAI35-16A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSAI35-16A.
| B43231D9157M | 150µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231D9157M.pdf | |
| UP050SL430J-NAC | 43pF 50V Ceramic Capacitor SL Axial 0.087" Dia x 0.126" L (2.20mm x 3.20mm) | UP050SL430J-NAC.pdf | |
| SJ-3534NGS | 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo Connector Solder | SJ-3534NGS.pdf | |
| MC9S12DB128BCPV | HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 128KB (128K x 8) FLASH 112-LQFP (20x20) | MC9S12DB128BCPV.pdf | |
| M29W800DB70ZE6E | IC FLASH 8MBIT 70NS 48TFBGA | M29W800DB70ZE6E.pdf | |
| 3590S-6-502L | 5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 10 Turn Wirewound 2W Solder Lug | 3590S-6-502L.pdf | |
| PT5527A | REG 1.0V 1.5A 3.3V/5VIN ADJ HRZ | PT5527A.pdf | |
| RR1220P-163-D | RES SMD 16K OHM 0.5% 1/10W 0805 | RR1220P-163-D.pdf | |
| RE0402FRE07160KL | RES SMD 160K OHM 1% 1/16W 0402 | RE0402FRE07160KL.pdf | |
| FMC12DREI-S734 | CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET | FMC12DREI-S734.pdf | |
| 79107-0005 | 12 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 79107-0005.pdf | |
| 796598-7 | 2 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 796598-7.pdf | |
| MCT0603HC4531FP500 | RES SMD 4.53K OHM 1% 1/10W 0603 | MCT0603HC4531FP500.pdf |