| Manufacturer Part Number: | DSAI35-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9299 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE AVALANCHE 1.2KV 49A DO203 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DSAI35-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DSAI35-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Rectifier Avalanche Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Avalanche | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 49A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.55V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DSAI35-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DSAI35-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DSAI35-12A is new and unused, you can buy DSAI35-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DSAI35-12A.
| 2035-35-SMLF | GDT 350V 15% 5KA SURFACE MOUNT | 2035-35-SMLF.pdf | |
| P6KE110A-TP | TVS DIODE 94VWM 152VC DO15 | P6KE110A-TP.pdf | |
| 123NQ080 | Diode Schottky 80V 120A Chassis Mount D-67 | 123NQ080.pdf | |
| 2SK3748 | MOSFET N-CH 1500V 4A TO-3PML | 2SK3748.pdf | |
| MC9S08AC16CFJE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC9S08AC16CFJE.pdf | |
| SN74LS139ADG4 | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-SOIC | SN74LS139ADG4.pdf | |
| PVM4A103D01R00 | 10k Ohm 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | PVM4A103D01R00.pdf | |
| REC10-1212D/H3/M | DC/DC CONVERTER+/-12V 416MA 10W | REC10-1212D/H3/M.pdf | |
| VI-J7W-MZ-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W | VI-J7W-MZ-F4.pdf | |
| MP4-1D-1E-1L-1P-03 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP4-1D-1E-1L-1P-03.pdf | |
| AMM43DRAN | CONN EDGECARD 86POS .156 R/A | AMM43DRAN.pdf | |
| CTVS07RF-19-18A | CTV 18C MIXED(TWIN) PIN J/N RE | CTVS07RF-19-18A.pdf | |
| 890-70-006-10-004101 | 6 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 890-70-006-10-004101.pdf | |
| CRCW0402140RFKTD | RES SMD 140 OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW0402140RFKTD.pdf |