| Manufacturer Part Number: | DS35-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 1200V (1.2kV) 49A Chassis, Stud Mount DO-203AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DS35-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DS35-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 49A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.55V @ 150A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 4mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AB, DO-5, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DS35-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DS35-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DS35-12A is new and unused, you can buy DS35-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DS35-12A.
| RBA32DTMN | CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD | RBA32DTMN.pdf | |
| SLF12565T-4R2N5R5-H | 4.2µH Shielded Wirewound Inductor 5.5A 13.44 mOhm Max Nonstandard | SLF12565T-4R2N5R5-H.pdf | |
| IHLP2525BDERR10M01 | 100nH Shielded Molded Inductor 30A 1.7 mOhm Max Nonstandard | IHLP2525BDERR10M01.pdf | |
| LAL02NA1R5K | 1.5µH Unshielded Inductor 250mA 1 Ohm Max Axial | LAL02NA1R5K.pdf | |
| EL1529ILZ | 2/0 Driver DSL 24-QFN (5x4) | EL1529ILZ.pdf | |
| CB101387 | SPINDLE 10 X 4MM (BLACK) | CB101387.pdf | |
| V150A8E300B3 | CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W | V150A8E300B3.pdf | |
| V24B24H150BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W | V24B24H150BL3.pdf | |
| JT06RT-10-98P | JT 6C 6#20 PIN PLUG | JT06RT-10-98P.pdf | |
| YF13015000J0G | 13 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | YF13015000J0G.pdf | |
| TNPW120625K5BETA | RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW120625K5BETA.pdf | |
| RNF14DTD75K0 | RES 75K OHM 1/4W .5% AXIAL | RNF14DTD75K0.pdf |