| Manufacturer Part Number: | DS2-12A |
|---|---|
| Manufacturer: | IXYS |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9057 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1.2KV 3.6A AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DS2-12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DS2-12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | IXYS | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1200V (1.2kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3.6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.25V @ 7A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 1200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 180°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DS2-12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DS2-12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of IXYS all series components. The condition of DS2-12A is new and unused, you can buy DS2-12A IXYS with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DS2-12A.
| VJ0402D2R7BLAAJ | 2.7pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D2R7BLAAJ.pdf | |
| UPG666-1477-3 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | UPG666-1477-3.pdf | |
| SL1021B150R | GDT 150V 20KA THROUGH HOLE | SL1021B150R.pdf | |
| VI-J02-CX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W | VI-J02-CX-B1.pdf | |
| VI-24J-CV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | VI-24J-CV-F4.pdf | |
| VI-26R-MW-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W | VI-26R-MW-F1.pdf | |
| VI-B5F-MV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W | VI-B5F-MV-F1.pdf | |
| HL1-HTM-AC12V-F | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VAC Coil Chassis Mount | HL1-HTM-AC12V-F.pdf | |
| HMC65DRES | CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET | HMC65DRES.pdf | |
| KJB7T17W26SBL | 26 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | KJB7T17W26SBL.pdf | |
| 1-172337-6 | 3 Position Rectangular Housing Connector Plug Blue 0.163" (4.14mm) | 1-172337-6.pdf | |
| 0395005615 | 15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 0395005615.pdf | |
| ERJ-S12J623U | RES SMD 62K OHM 5% 3/4W 1812 | ERJ-S12J623U.pdf | |
| M55342E04B51E1RT5 | RES SMD 51.1K OHM 1% 0.15W 1505 | M55342E04B51E1RT5.pdf | |
| RNF14BAE10K7 | RES 10.7K OHM 1/4W .1% AXIAL | RNF14BAE10K7.pdf |