| Manufacturer Part Number: | DPS-40AP-10 A |
|---|---|
| Manufacturer: | Delta Electronics |
| Product Category: | AC DC Converters |
| Available Quantity: | 9170 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | AC/DC CONVERTER 12V 40W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DPS-40AP-10 A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DPS-40AP-10 A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | DPS Series of 12 V Internal Power Supplies | |
| Online Catalog | DPS Series | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | AC DC Converters | |
| Manufacturer | Delta Electronics | |
| Series | DPS | |
| Part Status | Active | |
| Type | Open Frame | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Voltage - Output 4 | - | |
| Current - Output (Max) | 3.33A | |
| Power (Watts) | 40W | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Efficiency | 87% | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (With Derating) | |
| Features | Universal Input | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Size / Dimension | 3.74" L x 1.97" W x 1.20" H (95.0mm x 50.0mm x 30.5mm) | |
| Minimum Load Required | - | |
| Approvals | BSMI, CB, CCC, CE, cURus, D-Mark, TUV | |
| Power (Watts) - Max | 40W | |
| Standard Package | 56 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DPS-40AP-10 A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DPS-40AP-10 A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Delta Electronics all series components. The condition of DPS-40AP-10 A is new and unused, you can buy DPS-40AP-10 A Delta Electronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DPS-40AP-10 A.
| CL10F153ZB8NNNC | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10F153ZB8NNNC.pdf | |
| 0230.750DRT3SW | FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG | 0230.750DRT3SW.pdf | |
| UPS10100E3/TR13 | DIODE SCHOTTKY 10A 100V PWRMITE | UPS10100E3/TR13.pdf | |
| MCH6342-TL-W | MOSFET P-CH 30V 4.5A MCPH6 | MCH6342-TL-W.pdf | |
| 78438322010 | 1µH Shielded Wirewound Inductor 1.75A 133 mOhm Max 1008 (2520 Metric) | 78438322010.pdf | |
| LTC1654CGN#PBF | 14 Bit Digital to Analog Converter 2 16-SSOP | LTC1654CGN#PBF.pdf | |
| MPC857DSLZQ66B | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 66MHz 357-PBGA (25x25) | MPC857DSLZQ66B.pdf | |
| FAN7387MX | IC DRIVER GATE HV SELF OSC 8-SOP | FAN7387MX.pdf | |
| MP6-3U-1R-05 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP6-3U-1R-05.pdf | |
| AIB6CGMSS2-36-77SC | GT 7C 7#4 SKT PLUG | AIB6CGMSS2-36-77SC.pdf | |
| CA3102R18-1SWB | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3102R18-1SWB.pdf | |
| 0022287082 | 8 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0022287082.pdf | |
| TS20515D00J0G | 20 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | TS20515D00J0G.pdf |