| Manufacturer Part Number: | DPF18250FIBR-3K |
|---|---|
| Manufacturer: | Panduit Corp |
| Product Category: | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DPF18250FIBR-3K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DPF18250FIBR-3K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors | |
| Manufacturer | Panduit Corp | |
| Series | DiscoGrip™, ReelSmart™ | |
| Packaging | Reel | |
| Part Status | Active | |
| Terminal Type | Standard | |
| Gender | Female | |
| Tab Width | 0.250" (6.35mm) | |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) | |
| Tab Length | - | |
| Length - Overall | 0.840" (21.34mm) | |
| Termination | Crimp | |
| Wire Gauge | 18-22 AWG | |
| Insulation | Fully Insulated | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Features | Butted Seam | |
| Color | Red | |
| Contact Material | Brass | |
| Contact Finish | Tin | |
| Insulation Diameter | 0.060" ~ 0.106" (1.52mm ~ 2.69mm) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DPF18250FIBR-3K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DPF18250FIBR-3K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panduit Corp all series components. The condition of DPF18250FIBR-3K is new and unused, you can buy DPF18250FIBR-3K Panduit Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DPF18250FIBR-3K.
| E37F501CPN682MEJ1M | 6800µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F501CPN682MEJ1M.pdf | |
| C0603C0G1E4R3C | 4.3pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603C0G1E4R3C.pdf | |
| TPSY227K010R0200 | 220µF Molded Tantalum Capacitors 10V 2917 (7343 Metric) 200 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TPSY227K010R0200.pdf | |
| 0034.1746 | FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG | 0034.1746.pdf | |
| IPS50R520CP | MOSFET N-CH 550V 7.1A TO-251 | IPS50R520CP.pdf | |
| MC74HC4046ADG | IC PHASE LOCKED LOOP 16-SOIC | MC74HC4046ADG.pdf | |
| 8N3DV85AC-0136CDI | VCXO IC 100MHz, 312.5MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0136CDI.pdf | |
| TH8080KDC-AAA-000-RE | 1/1 Transceiver Full LIN 8-SOIC | TH8080KDC-AAA-000-RE.pdf | |
| ISL78229EV1Z | ISL78229 DC/DC, Step Up Evaluation Board | ISL78229EV1Z.pdf | |
| CA3102E28A51SB05 | 43 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3102E28A51SB05.pdf | |
| MDM-9PSP-A174 | 9 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector, Panel Mount Solder Cup | MDM-9PSP-A174.pdf | |
| PEC25SADN | 25 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PEC25SADN.pdf | |
| 68457-302HLF | 2 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 68457-302HLF.pdf | |
| 325048-15-0 | 15 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 325048-15-0.pdf |