| Manufacturer Part Number: | DPF18-250FIB-3K |
|---|---|
| Manufacturer: | Panduit Corp |
| Product Category: | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DPF18-250FIB-3K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DPF18-250FIB-3K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors | |
| Manufacturer | Panduit Corp | |
| Series | DiscoGrip™, ReelSmart™ | |
| Packaging | Reel | |
| Part Status | Active | |
| Terminal Type | Standard | |
| Gender | Female | |
| Tab Width | 0.250" (6.35mm) | |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) | |
| Tab Length | - | |
| Length - Overall | 0.840" (21.34mm) | |
| Termination | Crimp | |
| Wire Gauge | 18-22 AWG | |
| Insulation | Fully Insulated | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Features | Butted Seam | |
| Color | Red | |
| Contact Material | Brass | |
| Contact Finish | Tin | |
| Insulation Diameter | 0.060" ~ 0.136" (1.52mm ~ 3.45mm) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DPF18-250FIB-3K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DPF18-250FIB-3K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panduit Corp all series components. The condition of DPF18-250FIB-3K is new and unused, you can buy DPF18-250FIB-3K Panduit Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DPF18-250FIB-3K.
| E32D500HPN393MC79M | 39000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10.1 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D500HPN393MC79M.pdf | |
| MAL212360101E3 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 3.2 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212360101E3.pdf | |
| VJ0805D2R0BXPAC | 2pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D2R0BXPAC.pdf | |
| M39003/01-7100/HSD | 82µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/01-7100/HSD.pdf | |
| SMBJ14A-E3/5B | TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB | SMBJ14A-E3/5B.pdf | |
| ASTMHTA-48.000MHZ-AJ-E-T3 | 48MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTA-48.000MHZ-AJ-E-T3.pdf | |
| 501HAJ-ABAG | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.7 V ~ 3.6 V 8.9mA Enable/Disable | 501HAJ-ABAG.pdf | |
| Q4006R4 | TRIAC 400V 6A TO220 | Q4006R4.pdf | |
| ATXMEGA32C4-MHR | AVR AVR® XMEGA® C4 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7) | ATXMEGA32C4-MHR.pdf | |
| MP5414DV-LF-P | Handheld/Mobile Devices PMIC 28-QFN (4x5) | MP5414DV-LF-P.pdf | |
| LP3970SQX-44 | Processor PMIC 48-WQFN (7x7) | LP3970SQX-44.pdf | |
| VE-2V4-EX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W | VE-2V4-EX-F2.pdf | |
| DMZ3040-7 | DC/DC CONVERTER | DMZ3040-7.pdf | |
| 5041951470 | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount, Right Angle Tin | 5041951470.pdf |