| Manufacturer Part Number: | DPF18-187FIB-3K |
|---|---|
| Manufacturer: | Panduit Corp |
| Product Category: | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free by exemption / RoHS compliant by exemption |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DPF18-187FIB-3K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DPF18-187FIB-3K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors | |
| Manufacturer | Panduit Corp | |
| Series | DiscoGrip™, ReelSmart™ | |
| Packaging | Reel | |
| Part Status | Active | |
| Terminal Type | Standard | |
| Gender | Female | |
| Tab Width | 0.187" (4.75mm) | |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) | |
| Tab Length | - | |
| Length - Overall | 0.780" (19.81mm) | |
| Termination | Crimp | |
| Wire Gauge | 18-22 AWG | |
| Insulation | Fully Insulated | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Features | - | |
| Color | Red | |
| Contact Material | Brass | |
| Contact Finish | Tin | |
| Insulation Diameter | 0.060" ~ 0.136" (1.52mm ~ 3.45mm) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DPF18-187FIB-3K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DPF18-187FIB-3K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panduit Corp all series components. The condition of DPF18-187FIB-3K is new and unused, you can buy DPF18-187FIB-3K Panduit Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DPF18-187FIB-3K.
| 10113947-S0C-40B | XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK | 10113947-S0C-40B.pdf | |
| ECC05DRTN-S93 | CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD | ECC05DRTN-S93.pdf | |
| ADT7473ARQZ | Fan Control, Temp Monitor -40°C ~ 125°C Internal and External Sensor SMBus Output 16-QSOP | ADT7473ARQZ.pdf | |
| LT3015ET-3#PBF | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -3V 1.5A TO-220-5 | LT3015ET-3#PBF.pdf | |
| LTV-817C | Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 1 Channel 4-DIP | LTV-817C.pdf | |
| 5922323302F | LED Circuit Board Indicator 2 High Green (x 2) 2V 30mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Surface Mount, Right Angle | 5922323302F.pdf | |
| R0.5Z-1512/P-R | CONV DC/DC 0.5W 15V IN 12V OUT | R0.5Z-1512/P-R.pdf | |
| CTVPS00RF-11-98JC | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVPS00RF-11-98JC.pdf | |
| MS3116E8-3PW | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | MS3116E8-3PW.pdf | |
| 10-190620-27P | ER 14C 14#16 PIN PLUG | 10-190620-27P.pdf | |
| DCM37PZNMB | DSUB 37 M PCB G50 NMB | DCM37PZNMB.pdf | |
| 73080950667 | CORD GRIP, M20, SS, TPE, 6.5-9.5 | 73080950667.pdf | |
| 09300100341ML | CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ10B | 09300100341ML.pdf | |
| FN9233BE-8-06 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | FN9233BE-8-06.pdf |