| Manufacturer Part Number: | DPF14-250FIB-3K |
|---|---|
| Manufacturer: | Panduit Corp |
| Product Category: | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Available Quantity: | 15010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DPF14-250FIB-3K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DPF14-250FIB-3K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | DiscoGrip™, ReelSmart™ Series | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors | |
| Manufacturer | Panduit Corp | |
| Series | DiscoGrip™, ReelSmart™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Terminal Type | Standard | |
| Gender | Female | |
| Tab Width | 0.250" (6.35mm) | |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) | |
| Tab Length | - | |
| Length - Overall | 0.840" (21.34mm) | |
| Termination | Crimp | |
| Wire Gauge | 14-16 AWG | |
| Insulation | Fully Insulated | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Features | Butted Seam | |
| Color | Blue | |
| Contact Material | Brass | |
| Contact Finish | Tin | |
| Insulation Diameter | 0.090" ~ 0.160" (2.29mm ~ 4.06mm) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DPF14-250FIB-3K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DPF14-250FIB-3K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panduit Corp all series components. The condition of DPF14-250FIB-3K is new and unused, you can buy DPF14-250FIB-3K Panduit Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DPF14-250FIB-3K.
| ERWL451LGC222MDB5M | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C | ERWL451LGC222MDB5M.pdf | |
| 06031C682JAT2A | 6800pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06031C682JAT2A.pdf | |
| TAJS105K016RNJ | 1µF Molded Tantalum Capacitors 16V 1206 (3216 Metric) 15 Ohm 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | TAJS105K016RNJ.pdf | |
| T197D566K125AS | 56µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 125V Axial 1.54 Ohm 0.406" Dia x 1.062" L (10.31mm x 26.97mm) | T197D566K125AS.pdf | |
| DSC1033BI1-050.0000 | 50MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 4mA (Typ) Standby (Power Down) | DSC1033BI1-050.0000.pdf | |
| SN65HVD251D | 1/1 Transceiver Half CAN 8-SOIC | SN65HVD251D.pdf | |
| 70V3589S166BF | IC SRAM 2MBIT 166MHZ 208CABGA | 70V3589S166BF.pdf | |
| RER55F4021RCSL | RES CHAS MNT 4.02K OHM 1% 30W | RER55F4021RCSL.pdf | |
| RC0603FR-073K48L | RES SMD 3.48K OHM 1% 1/10W 0603 | RC0603FR-073K48L.pdf | |
| RC1210JR-0736RL | RES SMD 36 OHM 5% 1/2W 1210 | RC1210JR-0736RL.pdf | |
| DTS24W25-35HC | 128 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | DTS24W25-35HC.pdf | |
| 2M801-010-02M9-4PA | M801 4C 4#16 PIN RECP THRD | 2M801-010-02M9-4PA.pdf | |
| D38999/24FH55BN | 55 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | D38999/24FH55BN.pdf | |
| RG1005N-3741-W-T1 | RES SMD 3.74K OHM 1/16W 0402 | RG1005N-3741-W-T1.pdf | |
| SBL4R022J | RES 0.022 OHM 4W 5% AXIAL | SBL4R022J.pdf |