| Manufacturer Part Number: | DNF18250FIMX-2K |
|---|---|
| Manufacturer: | Panduit Corp |
| Product Category: | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DNF18250FIMX-2K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DNF18250FIMX-2K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors | |
| Manufacturer | Panduit Corp | |
| Series | Disco™ ReelSmart™ | |
| Packaging | Reel | |
| Part Status | Active | |
| Terminal Type | Standard | |
| Gender | Male | |
| Tab Width | 0.250" (6.35mm) | |
| Tab Thickness | 0.032" (0.81mm) | |
| Tab Length | - | |
| Length - Overall | 0.970" (24.64mm) | |
| Termination | Crimp | |
| Wire Gauge | 18-22 AWG | |
| Insulation | Fully Insulated | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Features | Serrated Termination | |
| Color | Red | |
| Contact Material | Brass | |
| Contact Finish | Tin | |
| Insulation Diameter | 0.097" ~ 0.244" (2.46mm ~ 6.20mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DNF18250FIMX-2K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DNF18250FIMX-2K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panduit Corp all series components. The condition of DNF18250FIMX-2K is new and unused, you can buy DNF18250FIMX-2K Panduit Corp with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DNF18250FIMX-2K.
| ISL6569CBZ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 24-SOIC | ISL6569CBZ.pdf | |
| S-1172B12-E6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 1A 6-HSOP | S-1172B12-E6T1U.pdf | |
| VE-JTK-EY-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VE-JTK-EY-S.pdf | |
| MI-262-IY-F1 | CONVERT DC/DC 270VIN 15VOUT 50W | MI-262-IY-F1.pdf | |
| MP6-2N-2W-4EE-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP6-2N-2W-4EE-00.pdf | |
| PT02SE-18-30S | 30 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | PT02SE-18-30S.pdf | |
| 85106JC1832S50 | 32 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | 85106JC1832S50.pdf | |
| MS3110E14-18SX | 18 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | MS3110E14-18SX.pdf | |
| TVS06RS-25-19BA | TV 19C 19#12 SKT PLUG | TVS06RS-25-19BA.pdf | |
| KJB0T11F98PNL | 6 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | KJB0T11F98PNL.pdf | |
| DA-15P-K87 | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount Solder Cup | DA-15P-K87.pdf | |
| 0025022048 | 48 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0025022048.pdf | |
| 2-1546967-4 | 24 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 2-1546967-4.pdf |