| Manufacturer Part Number: | DC634A |
|---|---|
| Manufacturer: | Linear Technology |
| Product Category: | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS |
| Available Quantity: | 9013 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LT1930A - DC/DC, Step Up 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC634A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC634A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | DC634A Design File DC634A Schematic Development Tool Selector | |
| Online Catalog | LT1930A Demonstration Board | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS | |
| Manufacturer | Linear Technology | |
| Series | - | |
| Part Status | Active | |
| Main Purpose | DC/DC, Step Up | |
| Outputs and Type | 1, Non-Isolated | |
| Power - Output | - | |
| Voltage - Output | 30 V ~ 90 V | |
| Current - Output | - | |
| Voltage - Input | 3 V ~ 5.5 V | |
| Regulator Topology | Boost | |
| Frequency - Switching | 2.2MHz | |
| Board Type | Fully Populated | |
| Supplied Contents | Board | |
| Utilized IC / Part | LT1930A | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC634A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC634A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Linear Technology all series components. The condition of DC634A is new and unused, you can buy DC634A Linear Technology with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC634A.
| 3SB 1-R | FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG | 3SB 1-R.pdf | |
| LM3S1850-EQC50-A2T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S1850-EQC50-A2T.pdf | |
| HIN202EIBNZ-TR5661 | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SO | HIN202EIBNZ-TR5661.pdf | |
| HCPL-263N | Logic Output Optoisolator 10MBd Open Collector, Schottky Clamped 3750Vrms 2 Channel 15kV/µs CMTI 8-DIP | HCPL-263N.pdf | |
| REC3-1205SRW/H4/C/SMD | CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT | REC3-1205SRW/H4/C/SMD.pdf | |
| PT08E10-98PX-SR | PT 6C 6#20 PIN PLUG | PT08E10-98PX-SR.pdf | |
| TV07DZ-15-35JC-LC | TV 37C 37#22D SKT J/N RECP | TV07DZ-15-35JC-LC.pdf | |
| FCE17A15PA610 | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCE17A15PA610.pdf | |
| 811-SS-009-30-006101 | 9 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 811-SS-009-30-006101.pdf | |
| LCMA150-10H-X | Terminal Connector Rectangular Ring, Tubular 150mm² M10 Stud | LCMA150-10H-X.pdf | |
| MNR12E0ABJ221 | RES ARRAY 2 RES 220 OHM 0606 | MNR12E0ABJ221.pdf | |
| PSP500KR-120R | RES 120 OHM 5W 10% AXIAL | PSP500KR-120R.pdf |