| Manufacturer Part Number: | DC630R-684K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9430 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 680µH Unshielded Wirewound Inductor 1.42A 468 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC630R-684K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC630R-684K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | DC630R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC630R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 680µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.42A | |
| Current - Saturation | 2.6A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 468 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.830" (21.08mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC630R-684K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC630R-684K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC630R-684K is new and unused, you can buy DC630R-684K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC630R-684K.
| 381LR471M250H452 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 317 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LR471M250H452.pdf | |
| T550B756M075AT42510100 | 75µF Hermetically Sealed Tantalum - Polymer Capacitors 75V Axial 110 mOhm 0.279" Dia x 0.650" L (7.09mm x 16.51mm) | T550B756M075AT42510100.pdf | |
| SIT8209AI-2F-33E-100.000000T | OSC XO 3.3V 100MHZ OE | SIT8209AI-2F-33E-100.000000T.pdf | |
| S2DHE3_A/H | DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO214AA | S2DHE3_A/H.pdf | |
| MLG0603S30NHT000 | 30nH Unshielded Multilayer Inductor 100mA 1.6 Ohm Max 0201 (0603 Metric) | MLG0603S30NHT000.pdf | |
| 8N3SV75LC-0119CDI | VCXO IC 533MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0119CDI.pdf | |
| ISL5729/2INZ | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 48-TQFP (7x7) | ISL5729/2INZ.pdf | |
| R5F212L2SDFP#X6 | R8C R8C/2x/2L Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F212L2SDFP#X6.pdf | |
| SN74LS90N | IC DECADE COUNTER 14-DIP | SN74LS90N.pdf | |
| U2008B-MFPY | Motor Driver Bipolar On/Off 8-SO | U2008B-MFPY.pdf | |
| XBDGRN-00-0000-000000C01 | LED Lighting Color XLamp® XB-D Green 528nm (520nm ~ 535nm) 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XBDGRN-00-0000-000000C01.pdf | |
| VI-2T1-MY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W | VI-2T1-MY-F4.pdf | |
| 1706888 | 12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1706888.pdf | |
| CRB3A4E101JD | RES ARRAY 4 RES 100 OHM 1206 | CRB3A4E101JD.pdf | |
| WW3FT5R00 | RES 5 OHM 3W 1% AXIAL | WW3FT5R00.pdf |