| Manufacturer Part Number: | DC630R-683K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9464 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68µH Unshielded Wirewound Inductor 3.57A 77 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC630R-683K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC630R-683K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | DC630R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC630R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 68µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 3.57A | |
| Current - Saturation | 8.3A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 77 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.830" (21.08mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC630R-683K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC630R-683K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC630R-683K is new and unused, you can buy DC630R-683K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC630R-683K.
| B43501B277M67 | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 490 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B277M67.pdf | |
| HM1L53ADP000H6P | METRAL HDR RA PF 5X24 | HM1L53ADP000H6P.pdf | |
| ASTMUPCV-33-122.880MHZ-EJ-E-T | 122.88MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 3.3V 36mA Enable/Disable | ASTMUPCV-33-122.880MHZ-EJ-E-T.pdf | |
| SP1210R-563K | 56µH Shielded Wirewound Inductor 194mA 5.5 Ohm Max 1210 (3225 Metric) | SP1210R-563K.pdf | |
| I74F657D,118 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SO | I74F657D,118.pdf | |
| 3266X-1-503 | 50k Ohm 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12 Turn Side Adjustment | 3266X-1-503.pdf | |
| VI-BNK-CV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W | VI-BNK-CV-F3.pdf | |
| AA0805FR-07237RL | RES SMD 237 OHM 1% 1/8W 0805 | AA0805FR-07237RL.pdf | |
| ABC70DTBS | CONN EDGECARD 140POS .100" | ABC70DTBS.pdf | |
| CTVS06RF-15-35PC-LC | CTV 37C 37#22D PIN PLUG | CTVS06RF-15-35PC-LC.pdf | |
| 1-1734795-1 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded Cat3 | 1-1734795-1.pdf | |
| OQ02545103J0G | 2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | OQ02545103J0G.pdf | |
| A-TB500-TI02 | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | A-TB500-TI02.pdf | |
| ESR25JZPF9100 | RES SMD 910 OHM 1% 1/2W 1210 | ESR25JZPF9100.pdf |