| Manufacturer Part Number: | DC630R-564K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9023 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560µH Unshielded Wirewound Inductor 1.52A 408 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC630R-564K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC630R-564K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | DC630R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC630R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 560µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.52A | |
| Current - Saturation | 2.9A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 408 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.830" (21.08mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC630R-564K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC630R-564K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC630R-564K is new and unused, you can buy DC630R-564K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC630R-564K.
| K473M10X7RF53H5 | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K473M10X7RF53H5.pdf | |
| MKT1822547065 | 4.7µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Metallized Radial 1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm) | MKT1822547065.pdf | |
| 84881-102001LF | CONN HEADER | 84881-102001LF.pdf | |
| HCC10DEYS | FML CRD EDGE .100 20POS DR LOW P | HCC10DEYS.pdf | |
| GDZ33B-HG3-08 | Zener Diode 33V 200mW ±2% Surface Mount SOD-323 | GDZ33B-HG3-08.pdf | |
| MC9S08DN60AMLC | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 60KB (60K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | MC9S08DN60AMLC.pdf | |
| VI-B6M-EW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W | VI-B6M-EW-F2.pdf | |
| CTVP00RW-23-35JA | 100 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVP00RW-23-35JA.pdf | |
| 97-3106A20-3S-946 | AB 3C 3#12 SKT PLUG | 97-3106A20-3S-946.pdf | |
| 147279-7 | 8 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 147279-7.pdf | |
| LPPB362NFSS-RC | 72 Position Header Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | LPPB362NFSS-RC.pdf | |
| LCC350-14BWH-X | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 350 MCM (kcmil) 1/4 Stud | LCC350-14BWH-X.pdf |