| Manufacturer Part Number: | DC630R-334K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9419 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 330µH Unshielded Wirewound Inductor 1.72A 315 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC630R-334K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC630R-334K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | DC630R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC630R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 330µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.72A | |
| Current - Saturation | 3.8A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 315 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.830" (21.08mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC630R-334K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC630R-334K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC630R-334K is new and unused, you can buy DC630R-334K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC630R-334K.
| 381LQ272M180A052 | 2700µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 86 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 381LQ272M180A052.pdf | |
| SMR5473J100J02L16.5CBULK | 0.047µF Film Capacitor 63V 100V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized Radial 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm) | SMR5473J100J02L16.5CBULK.pdf | |
| T55T686M004C0080 | 68µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 4V 1411 (3528 Metric) 80 mOhm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | T55T686M004C0080.pdf | |
| 70236-199LF | METRAL PWR HDR 1MX4R PF | 70236-199LF.pdf | |
| 0752374274 | CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD | 0752374274.pdf | |
| RMC07DRXS | CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD | RMC07DRXS.pdf | |
| 1N5832R | Diode Schottky, Reverse Polarity 20V 40A Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N5832R.pdf | |
| EPXA4F672C1ES | IC EXCALIBUR ARM 672FBGA | EPXA4F672C1ES.pdf | |
| BU4916F-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-SOP | BU4916F-TR.pdf | |
| 10-195071-8S | Circular Connector | 10-195071-8S.pdf | |
| CN0966B12G03P9-000 | 26500 3C 3#16 P TH PLUG LC | CN0966B12G03P9-000.pdf | |
| 853-83-048-20-002101 | 48 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold | 853-83-048-20-002101.pdf | |
| 6-2232265-3 | 3 Position Rectangular Housing Connector Plug Brown 0.236" (6.00mm) | 6-2232265-3.pdf | |
| 325135-19-0 | 19 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 325135-19-0.pdf | |
| RCP1206W16R0JET | RES SMD 16 OHM 5% 11W 1206 | RCP1206W16R0JET.pdf |