| Manufacturer Part Number: | DC630R-333K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9158 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 33µH Unshielded Wirewound Inductor 4.95A 40 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC630R-333K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC630R-333K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | DC630R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC630R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 33µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 4.95A | |
| Current - Saturation | 11.9A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 40 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.830" (21.08mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC630R-333K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC630R-333K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC630R-333K is new and unused, you can buy DC630R-333K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC630R-333K.
| GBA50DRSD-S288 | CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND | GBA50DRSD-S288.pdf | |
| BF820,235 | TRANS NPN 300V 0.05A SOT23 | BF820,235.pdf | |
| 1641-474J | 470µH Shielded Molded Inductor 94mA 9.5 Ohm Max Axial | 1641-474J.pdf | |
| AD1674AD | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-CDIP | AD1674AD.pdf | |
| MC8641DHX1500KE | PowerPC e600 Microprocessor IC MPC86xx 2 Core, 32-Bit 1.5GHz 1023-FCCBGA (33x33) | MC8641DHX1500KE.pdf | |
| X5323V14I-2.7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 14-TSSOP | X5323V14I-2.7.pdf | |
| HMHA2801AR1 | Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 1 Channel 4-Mini-Flat | HMHA2801AR1.pdf | |
| VE-J1H-EX-S | CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W | VE-J1H-EX-S.pdf | |
| VI-J6T-IX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W | VI-J6T-IX-F2.pdf | |
| HGG.0B.305.CLLPV | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | HGG.0B.305.CLLPV.pdf | |
| MDM31SBSP | 31 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole Solder | MDM31SBSP.pdf | |
| 1-178802-3 | 3 Position Rectangular Housing Connector Plug Black 0.150" (3.81mm) | 1-178802-3.pdf | |
| 1534740-1 | 0.110" (2.79mm) Quick Connect Female 20-24 AWG Crimp Connector Non-Insulated | 1534740-1.pdf | |
| RHC2512FT1R27 | RES SMD 1.27 OHM 1% 2W 2512 | RHC2512FT1R27.pdf |