| Manufacturer Part Number: | DC630R-273K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9012 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 27µH Unshielded Wirewound Inductor 5.72A 30 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC630R-273K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC630R-273K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC630R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 27µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 5.72A | |
| Current - Saturation | 13.2A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 30 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.830" (21.08mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC630R-273K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC630R-273K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC630R-273K is new and unused, you can buy DC630R-273K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC630R-273K.
| T97D476K050N8TSB | 47µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50V 2917 (7343 Metric) 0.299" L x 0.173" W (7.60mm x 4.40mm) | T97D476K050N8TSB.pdf | |
| 17551442105 | HAR-BUS HM 6ROW FEM 144P FLANGE | 17551442105.pdf | |
| 896-43-004-00-000000 | USB - A USB 2.0 Receptacle Connector 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal | 896-43-004-00-000000.pdf | |
| SIT9003AC-2-28SO | 1MHz ~ 110MHz LVCMOS, LVTTL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.8V 4.1mA Standby | SIT9003AC-2-28SO.pdf | |
| LM5035BSQ/NOPB | Half-Bridge Regulator Positive, Isolation Capable Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 24-WQFN (4x5) | LM5035BSQ/NOPB.pdf | |
| MCP1827S-1202E/EB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 1.5A 3-DDPAK | MCP1827S-1202E/EB.pdf | |
| MTGEZW-00-0000-0B00J040H | LED Lighting EasyWhite®, XLamp® MTG EZW White, Neutral 4000K 2-Step MacAdam Ellipse 6V 1.1A 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MTGEZW-00-0000-0B00J040H.pdf | |
| 3386S-1-505 | 5M Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Side Adjustment | 3386S-1-505.pdf | |
| PXCM0324WS05A | DC/DC CONVERTER 5V .6A PCB | PXCM0324WS05A.pdf | |
| LJT06RT-19-28PA-023 | LJT 28C 26#20 2#16 PIN PLUG | LJT06RT-19-28PA-023.pdf | |
| C48-16R20-16S6-406 | 26500 16C 16#16 S BY PLUG LC | C48-16R20-16S6-406.pdf | |
| 77311-127-00LF | 36000, Cuttable Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 77311-127-00LF.pdf | |
| 316-87-140-41-007101 | 40 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 316-87-140-41-007101.pdf | |
| TNPW04021K05BETD | RES SMD 1.05KOHM 0.1% 1/16W 0402 | TNPW04021K05BETD.pdf |