| Manufacturer Part Number: | DC630R-183K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 10056 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Wirewound Inductor 7A 20 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC630R-183K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC630R-183K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | DC630R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC630R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 7A | |
| Current - Saturation | 16A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 20 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.830" (21.08mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC630R-183K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC630R-183K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC630R-183K is new and unused, you can buy DC630R-183K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC630R-183K.
| FK28X7R1H103K | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FK28X7R1H103K.pdf | |
| SR155C153KAATR2 | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | SR155C153KAATR2.pdf | |
| LELBXK1-35641-4-V | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER | LELBXK1-35641-4-V.pdf | |
| VE-20T-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W | VE-20T-MY-B1.pdf | |
| MCR25JZHJ123 | RES SMD 12K OHM 5% 1/4W 1210 | MCR25JZHJ123.pdf | |
| RC1210FR-074R75L | RES SMD 4.75 OHM 1% 1/2W 1210 | RC1210FR-074R75L.pdf | |
| MS3108R28-11SZ | 22 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3108R28-11SZ.pdf | |
| CA3108F32-15PB15 | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3108F32-15PB15.pdf | |
| 09552666813741 | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Surface Mount, Right Angle Solder | 09552666813741.pdf | |
| PZC15DBBN | 30 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PZC15DBBN.pdf | |
| YC324-FK-0726R7L | RES ARRAY 4 RES 26.7 OHM 2012 | YC324-FK-0726R7L.pdf | |
| CMF5580R800DHEK | RES 80.8 OHM 1/2W 0.5% AXIAL | CMF5580R800DHEK.pdf | |
| CMF601M6500FKEB | RES 1.65M OHM 1W 1% AXIAL | CMF601M6500FKEB.pdf |