| Manufacturer Part Number: | DC630R-154K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9133 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150µH Unshielded Wirewound Inductor 2.97A 111 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC630R-154K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC630R-154K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | DC630R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC630R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 150µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.97A | |
| Current - Saturation | 5.6A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 111 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.830" (21.08mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC630R-154K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC630R-154K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC630R-154K is new and unused, you can buy DC630R-154K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC630R-154K.
| URU2C470MHD1TN | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URU2C470MHD1TN.pdf | |
| ECQ-U2A185MLA | 1.8µF Film Capacitor 275V Polyester, Metallized Radial 1.201" L x 0.748" W (30.50mm x 19.00mm) | ECQ-U2A185MLA.pdf | |
| MXO45T-2C-12M0000 | 12MHz HCMOS, TTL XO (Standard) Oscillator Through Hole 5V 26mA Enable/Disable | MXO45T-2C-12M0000.pdf | |
| Q2025NH6RP | TRIAC ALTERNISTOR 200V 25A TO263 | Q2025NH6RP.pdf | |
| 8N3SV75FC-0091CDI8 | VCXO IC 70.656MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0091CDI8.pdf | |
| AT90PWM316-16MU | AVR AVR® 90PWM Lighting Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (16K x 8) FLASH 32-QFN (7x7) | AT90PWM316-16MU.pdf | |
| TLC393IDG4 | Comparator General Purpose MOS, Open-Drain 8-SOIC | TLC393IDG4.pdf | |
| SK-43DT-PI | Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color TTL 4.3" (109.22mm) 480 x 272 | SK-43DT-PI.pdf | |
| GTS01LCF-14S-5S | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | GTS01LCF-14S-5S.pdf | |
| DX10M-14S(50) | CONN RECEPT 14POS RA | DX10M-14S(50).pdf | |
| 10118744-1133209LF | 9 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold or Gold, GXT™ | 10118744-1133209LF.pdf | |
| FI-W15S | 15 Position Rectangular Housing Connector Plug Black 0.049" (1.25mm) | FI-W15S.pdf | |
| 1-180464-1 | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 13.5-17 AWG Crimp Connector Non-Insulated | 1-180464-1.pdf |