| Manufacturer Part Number: | DC630R-123K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 12µH Unshielded Wirewound Inductor 9.1A 11 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC630R-123K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC630R-123K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | DC630R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC630R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 12µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 9.1A | |
| Current - Saturation | 19.5A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 11 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.830" (21.08mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC630R-123K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC630R-123K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC630R-123K is new and unused, you can buy DC630R-123K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC630R-123K.
| 30D476M025BB2A | 47µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 6.128 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D476M025BB2A.pdf | |
| CGJ3E2X7R1H153K080AA | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGJ3E2X7R1H153K080AA.pdf | |
| FWC-3A10F | 3AMP 700V AC FERRULE 10 X 38MM | FWC-3A10F.pdf | |
| SMCG54AHE3/9AT | TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC | SMCG54AHE3/9AT.pdf | |
| ECA24DCST | CONN EDGECARD 48POS .125" | ECA24DCST.pdf | |
| BYT52J-TAP | DIODE AVALANCHE 600V 1.4A SOD57 | BYT52J-TAP.pdf | |
| LM3S9BN6-IBZ80-C3 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S9BN6-IBZ80-C3.pdf | |
| 74AC191SJX | IC COUNTER UP/DOWN 16SOP | 74AC191SJX.pdf | |
| 72235LB25PFI8 | IC FIFO 2048X18 SYNC 25NS 64TQFP | 72235LB25PFI8.pdf | |
| TS5N118DBQR | Multiplexer/Demultiplexer 1 x 8:1 16-SSOP | TS5N118DBQR.pdf | |
| 71V2546S150PFG | IC SRAM 4.5MBIT 150MHZ 100TQFP | 71V2546S150PFG.pdf | |
| VE-2N2-MU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W | VE-2N2-MU-F3.pdf | |
| OX270KE | RES 27 OHM 1W 10% AXIAL | OX270KE.pdf | |
| RN55E1003DRE6 | RES 100K OHM 1/8W .5% AXIAL | RN55E1003DRE6.pdf |