| Manufacturer Part Number: | DC630R-104K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 10618 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µH Unshielded Wirewound Inductor 3.21A 95 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC630R-104K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC630R-104K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | DC630R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC630R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 100µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 3.21A | |
| Current - Saturation | 6.8A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 95 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.830" (21.08mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC630R-104K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC630R-104K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC630R-104K is new and unused, you can buy DC630R-104K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC630R-104K.
| C0603C0G1E3R5B030BG | 3.5pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603C0G1E3R5B030BG.pdf | |
| RM045C156KAJ240 | 15µF 50V Ceramic Capacitor X7R Stacked SMD, 8 J-Lead 0.402" L x 0.441" W (10.20mm x 11.20mm) | RM045C156KAJ240.pdf | |
| BU-00226-2 | Banana Plug Connector Standard Banana Threaded, Internal (Screw) Red | BU-00226-2.pdf | |
| 1601545-1 | Terminal Crimpband, Open Band Connector Crimp 20-24 AWG | 1601545-1.pdf | |
| 1N5418TR | DIODE AVALANCHE 400V 3A SOD64 | 1N5418TR.pdf | |
| 9406R-42 | 330µH Shielded Inductor 124mA 14 Ohm Max Radial - 4 Leads | 9406R-42.pdf | |
| DSPIC33EP512MC502-H/SP | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 28-SPDIP | DSPIC33EP512MC502-H/SP.pdf | |
| OPF562 | Fiber Optic Receiver General Purpose 155Mbps -7.6dBm 4.75 V ~ 5.25 V 15mA | OPF562.pdf | |
| TVP00DZ-25-20PB-LC | TV 30C MIXED PIN RECP | TVP00DZ-25-20PB-LC.pdf | |
| 812-22-032-30-008101 | 32 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 812-22-032-30-008101.pdf | |
| 1814579 | SSL Connector 3 Position Receptacle, Poke-In Wire Board to Cable/Wire 0.098" (2.50mm) Solder | 1814579.pdf | |
| PK6-56R-T | Ring Terminal Connector 5/16 Stud Circular 6 AWG Crimp | PK6-56R-T.pdf | |
| M55342K06B2B67RWS | RES SMD 2.67KOHM 0.1% 0.15W 0805 | M55342K06B2B67RWS.pdf | |
| RCS04027R15FKED | RES SMD 7.15 OHM 1% 1/5W 0402 | RCS04027R15FKED.pdf |