| Manufacturer Part Number: | DC630-564K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560µH Unshielded Wirewound Inductor 1.52A 408 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC630-564K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC630-564K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC630 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 560µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.52A | |
| Current - Saturation | 2.9A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 408 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.830" (21.08mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC630-564K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC630-564K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC630-564K is new and unused, you can buy DC630-564K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC630-564K.
| 63RX5047MEFC10X16 | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | 63RX5047MEFC10X16.pdf | |
| 5KP58-E3/73 | TVS DIODE 58VWM 103VC P600 | 5KP58-E3/73.pdf | |
| HDC-R128-41P1-KR | CONN HDR VERT | HDC-R128-41P1-KR.pdf | |
| LT6109HMS-2#PBF | Amplifier, Comparator, Reference IC Current Sensing, Power Management 10-MSOP | LT6109HMS-2#PBF.pdf | |
| TOP256MN | Converter Offline Flyback Topology 66kHz SDIP-10C | TOP256MN.pdf | |
| VI-JT1-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W | VI-JT1-CY-S.pdf | |
| RL0805FR-070R91L | RES SMD 0.91 OHM 1% 1/8W 0805 | RL0805FR-070R91L.pdf | |
| SJT00RT-22-35SB | 100 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | SJT00RT-22-35SB.pdf | |
| TX41AC00-1605 | Silver Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 15/16-20 UNEF 16, 17 | TX41AC00-1605.pdf | |
| CTV07RQF-17-60PB-LC | TV 10C 8#22D 2#8(QUAD) PIN REC | CTV07RQF-17-60PB-LC.pdf | |
| CTV06RW-9-35HE-LC | CTV 6C 6#22D PIN PLUG | CTV06RW-9-35HE-LC.pdf | |
| WHA10RFET | RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL | WHA10RFET.pdf | |
| CMF601K2000JKEA | RES 1.2K OHM 1W 5% AXIAL | CMF601K2000JKEA.pdf |