| Manufacturer Part Number: | DC630-473K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µH Unshielded Wirewound Inductor 3.98A 62 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC630-473K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC630-473K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC630 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 47µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 3.98A | |
| Current - Saturation | 10A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 62 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.830" (21.08mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC630-473K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC630-473K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC630-473K is new and unused, you can buy DC630-473K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC630-473K.
| 942C8W1P5K-F | 1.5µF Film Capacitor 360V 850V Polypropylene (PP), Metallized Axial 1.142" Dia x 2.126" L (29.00mm x 54.00mm) | 942C8W1P5K-F.pdf | |
| P4KE62C-B | TVS DIODE 53VWM 89.25VC AXIAL | P4KE62C-B.pdf | |
| SIT8008BI-13-33E-12.288000G | OSC XO 3.3V 12.288MHZ | SIT8008BI-13-33E-12.288000G.pdf | |
| IRG7PH35U-EP | IGBT Trench 1200V 55A 210W Through Hole TO-247AD | IRG7PH35U-EP.pdf | |
| OPA2277TDD2 | IC OPAMP GP DIE | OPA2277TDD2.pdf | |
| QS3VH245SOG | Bus Switch 1 x 8:1 20-SOIC | QS3VH245SOG.pdf | |
| VI-23D-EX-S | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VI-23D-EX-S.pdf | |
| VI-BNH-MY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W | VI-BNH-MY-F3.pdf | |
| RE1206DRE075K76L | RES SMD 5.76K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RE1206DRE075K76L.pdf | |
| PT06SE22-55SX-476 | PTSE 55C 55#20 SKT PLUG | PT06SE22-55SX-476.pdf | |
| FGA.0B.303.CLAD52Z | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | FGA.0B.303.CLAD52Z.pdf | |
| TNPW120675R0BEEA | RES SMD 75 OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW120675R0BEEA.pdf | |
| RN60D5490FR36 | RES 549 OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60D5490FR36.pdf |