| Manufacturer Part Number: | DC630-394K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 390µH Unshielded Wirewound Inductor 1.66A 342 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC630-394K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC630-394K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC630 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 390µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.66A | |
| Current - Saturation | 3.4A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 342 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.830" (21.08mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC630-394K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC630-394K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC630-394K is new and unused, you can buy DC630-394K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC630-394K.
| UKL2A3R3MDD1TA | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2A3R3MDD1TA.pdf | |
| CKG57NX7S1E476M500JH | 47µF 25V Ceramic Capacitor X7S Stacked SMD, 2 J-Lead 0.236" L x 0.197" W (6.00mm x 5.00mm) | CKG57NX7S1E476M500JH.pdf | |
| CGA1A2X7R1E221M030BA | 220pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CGA1A2X7R1E221M030BA.pdf | |
| KP1830222011D | 2200pF Film Capacitor 63V 100V Polypropylene (PP) Radial 0.283" L x 0.217" W (7.20mm x 5.50mm) | KP1830222011D.pdf | |
| 519-014-000-402 | 14 Position Housing for Non-Gendered Contacts Connector Gray Varies by Contact Rack and Panel | 519-014-000-402.pdf | |
| ABM15DTKH-S288 | CONN EDGECARD EXTEND 30POS .156 | ABM15DTKH-S288.pdf | |
| SIT8008AC-23-33E-4.000000G | OSC XO 3.3V 4MHZ | SIT8008AC-23-33E-4.000000G.pdf | |
| 5500.2636.07 | FMAB NEO FILTER 1PH 1ST 12A 250V | 5500.2636.07.pdf | |
| MLG0603S16NHTD25 | 16nH Unshielded Multilayer Inductor 180mA 1.1 Ohm Max 0201 (0603 Metric) | MLG0603S16NHTD25.pdf | |
| MAX4845EYT+ | Overvoltage Protection Controller IC Cell Phones, Digital Cameras, Media Players 6-UTLGA (1.5x1.0) | MAX4845EYT+.pdf | |
| VI-B3B-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W | VI-B3B-EW-S.pdf | |
| AF1206FR-07499KL | RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 1206 | AF1206FR-07499KL.pdf | |
| FCE17A15SA240 | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCE17A15SA240.pdf | |
| PBC08DBDN | 16 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PBC08DBDN.pdf |