| Manufacturer Part Number: | DC630-183K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Wirewound Inductor 7A 20 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC630-183K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC630-183K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC630 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 7A | |
| Current - Saturation | 16A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 20 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.830" (21.08mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC630-183K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC630-183K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC630-183K is new and unused, you can buy DC630-183K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC630-183K.
| B43851A5336M | 33µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43851A5336M.pdf | |
| MKT1822447255 | 0.47µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 1.043" L x 0.256" W (26.50mm x 6.50mm) | MKT1822447255.pdf | |
| T11-2-2.00A-01-11A-V | CIR BRKR MAG-HYDR 2A TOGGLE | T11-2-2.00A-01-11A-V.pdf | |
| DF2S8.2ASL,L3F | TVS DIODE 6.55VWM SL2-2 | DF2S8.2ASL,L3F.pdf | |
| 52730-1 | 8 Stud Spade Terminal Connector Crimp 16-22 AWG | 52730-1.pdf | |
| MAX680CPA | Charge Pump Switching Regulator IC Positive and Negative (Dual Rail) Fixed ±2Vin 2 Output 10mA 8-DIP (0.300", 7.62mm) | MAX680CPA.pdf | |
| JBC44DEYN | FML CRD EDGE .100 88POS DR LOW P | JBC44DEYN.pdf | |
| ACB60DHRN | CONN CARD EXTEND 120POS .050" | ACB60DHRN.pdf | |
| TV06RW-13-26PD | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06RW-13-26PD.pdf | |
| TVP00DZ-21-35BD | TV 79C 79#22D SKT RECP | TVP00DZ-21-35BD.pdf | |
| 399-V3-155-10-009101 | 55 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 399-V3-155-10-009101.pdf | |
| 95278-102-32 | 32 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold, GXT™ | 95278-102-32.pdf | |
| 0006029033 | 3 Position Housing Connector Female, Receptacle Black 0.187" (4.75mm) | 0006029033.pdf | |
| 190686-2 | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-17 AWG Crimp Connector Non-Insulated | 190686-2.pdf |