| Manufacturer Part Number: | DC630-154K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150µH Unshielded Wirewound Inductor 2.97A 111 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC630-154K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC630-154K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC630 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 150µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.97A | |
| Current - Saturation | 5.6A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 111 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.830" (21.08mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC630-154K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC630-154K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC630-154K is new and unused, you can buy DC630-154K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC630-154K.
| UPS2D4R7MPD | 4.7µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS2D4R7MPD.pdf | |
| VJ0805D510MLCAP | 51pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D510MLCAP.pdf | |
| M39006/22-0524H | 22µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 25V Axial 0.219" Dia x 0.515" L (5.56mm x 13.08mm) | M39006/22-0524H.pdf | |
| SMAJ26CA-E3/5A | TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA | SMAJ26CA-E3/5A.pdf | |
| SMBJ28CA-M3/5B | TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO-215AA | SMBJ28CA-M3/5B.pdf | |
| RBM06DCTN | CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD | RBM06DCTN.pdf | |
| GBM15DTBH-S189 | CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD | GBM15DTBH-S189.pdf | |
| CMR1U-02FL TR13 | DIODE GEN PURP 200V 1A SMB | CMR1U-02FL TR13.pdf | |
| MMBZ5237BLT1 | Zener Diode 8.2V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | MMBZ5237BLT1.pdf | |
| LP5996SDX-0833/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 0.8V, 3.3V 150mA, 300mA 10-SON (3x3) | LP5996SDX-0833/NOPB.pdf | |
| 6-1634630-0 | BNC SHLD STR PCB SKT 75OHM BULK | 6-1634630-0.pdf | |
| 4-640471-3 | 13 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 28 AWG | 4-640471-3.pdf | |
| 1937680 | 10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | 1937680.pdf | |
| LCA500-34F-6 | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 500 MCM (kcmil) 3/4 Stud | LCA500-34F-6.pdf | |
| PR03000207500JAC00 | RES 750 OHM 3W 5% AXIAL | PR03000207500JAC00.pdf |