| Manufacturer Part Number: | DC630-153K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15µH Unshielded Wirewound Inductor 8.09A 15 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC630-153K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC630-153K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC630 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 15µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 8.09A | |
| Current - Saturation | 17.5A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 15 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 10kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.830" (21.08mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC630-153K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC630-153K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC630-153K is new and unused, you can buy DC630-153K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC630-153K.
| UPA1C152MPD | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA1C152MPD.pdf | |
| UHV-222A | 400pF 20000V (20kV) Ceramic Capacitor Z5T Disk, Metal Fitting - Threaded 0.984" Dia x 0.906" L (25.00mm x 23.00mm) | UHV-222A.pdf | |
| SIT8008AI-33-33S-33.333333Y | OSC XO 3.3V 33.333333MHZ ST | SIT8008AI-33-33S-33.333333Y.pdf | |
| KBP04M-M4/51 | RECT BRIDGE 1.5A 400V KBPM | KBP04M-M4/51.pdf | |
| MA2SD1000L | Diode Schottky 20V 200mA Surface Mount SSMini2-F1 | MA2SD1000L.pdf | |
| PBLS4001D,115 | TRANS NPN PREBIAS/PNP 0.6W 6TSOP | PBLS4001D,115.pdf | |
| ZTX717STOA | TRANS PNP 12V 3A E-LINE | ZTX717STOA.pdf | |
| 8N3SV75EC-0034CDI | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0034CDI.pdf | |
| S-13R1F17-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.7V 150mA HSNT-4-B | S-13R1F17-A4T2U3.pdf | |
| EVN-64AA00B23 | 2k Ohm 0.1W, 1/10W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Ceramic 1 Turn Side Adjustment | EVN-64AA00B23.pdf | |
| REC5-0509SRW/H6/C/M | CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 09VOUT | REC5-0509SRW/H6/C/M.pdf | |
| RP73D2A604KBTDF | RES SMD 604K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RP73D2A604KBTDF.pdf | |
| MFR-25FRF52-226R | RES 226 OHM 1/4W 1% AXIAL | MFR-25FRF52-226R.pdf |