| Manufacturer Part Number: | DC1390R-824K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 820µH Unshielded Inductor 3.93A 154 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC1390R-824K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC1390R-824K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC1390R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 820µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 3.93A | |
| Current - Saturation | 4.7A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 154 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.480" Dia (37.60mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.064" (27.03mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC1390R-824K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC1390R-824K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC1390R-824K is new and unused, you can buy DC1390R-824K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC1390R-824K.
| 0031.8201 | FUSE BLOK CARTRIDGE 500V 10A PCB | 0031.8201.pdf | |
| CB61F12A-TR2 | FUSE BRD MNT 12A 125VAC/VDC SMD | CB61F12A-TR2.pdf | |
| LQH2MCN560K02L | 56µH Unshielded Wirewound Inductor 110mA 7.41 Ohm Max 0806 (2016 Metric) | LQH2MCN560K02L.pdf | |
| MB9AF142NBPMC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9A140NB Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 160KB (160K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB9AF142NBPMC-G-JNE2.pdf | |
| SN65C3238DW | 5/3 Transceiver Full RS232 28-SOIC | SN65C3238DW.pdf | |
| RE46C107S16TF | IC HORN DRIVER DUAL 16SOIC | RE46C107S16TF.pdf | |
| VI-B1H-MY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W | VI-B1H-MY-F3.pdf | |
| CRCW04021R07FKED | RES SMD 1.07 OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW04021R07FKED.pdf | |
| GTCL030LCF14S-12P-C14-A24 | GT 3C 3#16S PIN RECP WALL RM | GTCL030LCF14S-12P-C14-A24.pdf | |
| D38999/26JG16PC | 16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26JG16PC.pdf | |
| 534975-1 | 100 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle | 534975-1.pdf | |
| 20021121-00034D8LF | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold, GXT™ | 20021121-00034D8LF.pdf | |
| 316-83-102-41-007101 | 2 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 316-83-102-41-007101.pdf |