| Manufacturer Part Number: | DC1390R-684K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 680µH Unshielded Inductor 4.14A 139 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC1390R-684K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC1390R-684K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC1390R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 680µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 4.14A | |
| Current - Saturation | 5.11A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 139 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.480" Dia (37.60mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.064" (27.03mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC1390R-684K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC1390R-684K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC1390R-684K is new and unused, you can buy DC1390R-684K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC1390R-684K.
| 51915-198LF | PWRBLADE RA REC | 51915-198LF.pdf | |
| US1K-13 | Diode Standard 800V 1A Surface Mount SMA | US1K-13.pdf | |
| HM70-351R5LFTR13 | 1.5µH Shielded Wirewound Inductor 13A 4.5 mOhm Max Nonstandard | HM70-351R5LFTR13.pdf | |
| LTC1050HS8#PBF | Chopper (Zero-Drift) Amplifier 1 Circuit 8-SO | LTC1050HS8#PBF.pdf | |
| CY62138FV30LL-45BVXIT | IC SRAM 2MBIT 45NS 36VFBGA | CY62138FV30LL-45BVXIT.pdf | |
| SSR-50-W40S-R21-GG501 | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module SSR-50 White, Neutral Starboard | SSR-50-W40S-R21-GG501.pdf | |
| WSU045-3000 | 4.5V 14W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | WSU045-3000.pdf | |
| RCA04022K00FKED | RES SMD 2K OHM 1% 1/16W 0402 | RCA04022K00FKED.pdf | |
| ACM22DRMN-S328 | CONN EDGECARD 44POS .156" | ACM22DRMN-S328.pdf | |
| 09642117210 | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | 09642117210.pdf | |
| SL-118-G-10 | 18 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | SL-118-G-10.pdf | |
| 0014563047 | 4 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 26 AWG | 0014563047.pdf | |
| 57102-F08-25 | 50 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 57102-F08-25.pdf |