| Manufacturer Part Number: | DC1390R-564K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560µH Unshielded Inductor 4.37A 125 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC1390R-564K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC1390R-564K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC1390R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 560µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 4.37A | |
| Current - Saturation | 5.69A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 125 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.480" Dia (37.60mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.064" (27.03mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC1390R-564K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC1390R-564K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC1390R-564K is new and unused, you can buy DC1390R-564K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC1390R-564K.
| VJ0805D360JLBAJ | 36pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D360JLBAJ.pdf | |
| GRM1555C1H1R1BZ01D | 1.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H1R1BZ01D.pdf | |
| MKP386M550085YT4 | 5µF Film Capacitor 450V 850V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box 2.284" L x 0.984" W (58.00mm x 25.00mm) | MKP386M550085YT4.pdf | |
| CDV19FF302JO3 | MICA | CDV19FF302JO3.pdf | |
| ECC35DCWD | CONN EDGECARD 70POS .100" | ECC35DCWD.pdf | |
| ADP2504ACPZ-4.2-R7 | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 4.2V 1 Output 1.3A (Switch) 10-WFDFN Exposed Pad, CSP | ADP2504ACPZ-4.2-R7.pdf | |
| PXB15-12D15/N | DC/DC CONVERTER 12VDC 15W 500MA | PXB15-12D15/N.pdf | |
| VI-J31-MZ-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W | VI-J31-MZ-F2.pdf | |
| RCL121822R0FKEK | RES SMD 22 OHM 1W 1812 WIDE | RCL121822R0FKEK.pdf | |
| AC0402FR-0719K1L | RES SMD 19.1K OHM 1% 1/16W 0402 | AC0402FR-0719K1L.pdf | |
| TV07DT-15-19JD | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TV07DT-15-19JD.pdf | |
| 1837630000 | 2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1837630000.pdf | |
| D55342E07B14B3MT0 | RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 | D55342E07B14B3MT0.pdf | |
| 768161152GP | RES ARRAY 15 RES 1.5K OHM 16SOIC | 768161152GP.pdf |