| Manufacturer Part Number: | DC1390R-563K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 56µH Unshielded Inductor 11.2A 19 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC1390R-563K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC1390R-563K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC1390R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 56µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 11.2A | |
| Current - Saturation | 17.5A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 19 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.480" Dia (37.60mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.064" (27.03mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC1390R-563K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC1390R-563K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC1390R-563K is new and unused, you can buy DC1390R-563K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC1390R-563K.
| UEP0J330MDD | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UEP0J330MDD.pdf | |
| 1SMB6.5A TR13 | TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB | 1SMB6.5A TR13.pdf | |
| 502LBE-ABAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V 8.9mA Enable/Disable | 502LBE-ABAF.pdf | |
| RGZ-2415D/HP | CONV DC/DC 2W 24VIN +/-15VOUT | RGZ-2415D/HP.pdf | |
| ACB60DHBS-S793 | CONN EDGECARD 120POS .050" | ACB60DHBS-S793.pdf | |
| MS3471W12-10AW | 10 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Free Hanging (In-Line) | MS3471W12-10AW.pdf | |
| FH29B-80S-0.2SHW(05) | 80 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle | FH29B-80S-0.2SHW(05).pdf | |
| RJHSEG08DA8 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) Unshielded | RJHSEG08DA8.pdf | |
| 801-87-005-10-012101 | 5 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 801-87-005-10-012101.pdf | |
| LVC25JR680EV | RES SMD 0.68 OHM 5% 1W 2512 | LVC25JR680EV.pdf | |
| YC122-FR-07120KL | RES ARRAY 2 RES 120K OHM 0404 | YC122-FR-07120KL.pdf | |
| CMF60274R00FKRE | RES 274 OHM 1W 1% AXIAL | CMF60274R00FKRE.pdf |