| Manufacturer Part Number: | DC1390R-474K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470µH Unshielded Inductor 4.57A 114 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC1390R-474K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC1390R-474K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC1390R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 470µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 4.57A | |
| Current - Saturation | 6.2A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 114 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.480" Dia (37.60mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.064" (27.03mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC1390R-474K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC1390R-474K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC1390R-474K is new and unused, you can buy DC1390R-474K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC1390R-474K.
| ESMG251ETD220MJ20S | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG251ETD220MJ20S.pdf | |
| MKP385427063JKP2T0 | 0.27µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.240" L x 0.354" W (31.50mm x 9.00mm) | MKP385427063JKP2T0.pdf | |
| CWR26KH106JBGB | 10µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25V 2711 (6728 Metric) 350 mOhm 0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm) | CWR26KH106JBGB.pdf | |
| MPLAD6.5KP24AE3 | TVS DIODE 24VWM 38.9VC PLAD | MPLAD6.5KP24AE3.pdf | |
| VOM3052-X001T | Optoisolator Triac Output 3750Vrms 1 Channel 4-SOP (2.54mm) | VOM3052-X001T.pdf | |
| 5988291107F | Blue 473nm LED Indication - Discrete 3.2V 1206 (3216 Metric) | 5988291107F.pdf | |
| AA0402JR-07110KL | RES SMD 110K OHM 5% 1/16W 0402 | AA0402JR-07110KL.pdf | |
| 97-3106A28-9P-417-940 | AB 12C 6#16, 6#12 PIN PLUG | 97-3106A28-9P-417-940.pdf | |
| 2-338068-0 | 20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 2-338068-0.pdf | |
| AC1210FR-0718R7L | RES SMD 18.7 OHM 1% 1/2W 1210 | AC1210FR-0718R7L.pdf | |
| AF122-FR-071K27L | RES ARRAY 2 RES 1.27K OHM 0404 | AF122-FR-071K27L.pdf | |
| CP000713R00KE66 | RES 13 OHM 7W 10% AXIAL | CP000713R00KE66.pdf | |
| RN60C2000BRE6 | RES 200 OHM 1/4W .1% AXIAL | RN60C2000BRE6.pdf | |
| RN65C6801BRE6 | RES 6.8K OHM 1/2W .1% AXIAL | RN65C6801BRE6.pdf |