| Manufacturer Part Number: | DC1390R-473K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µH Unshielded Inductor 11.5A 18 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC1390R-473K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC1390R-473K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC1390R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 47µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 11.5A | |
| Current - Saturation | 20A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 18 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.480" Dia (37.60mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.064" (27.03mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC1390R-473K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC1390R-473K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC1390R-473K is new and unused, you can buy DC1390R-473K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC1390R-473K.
| E36D451CAN562MEE3M | 5600µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 47.2 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D451CAN562MEE3M.pdf | |
| 2815 | BUSS FUSEBLOCK | 2815.pdf | |
| FXO-HC735-40 | 40MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 35mA Enable/Disable | FXO-HC735-40.pdf | |
| SG-211SCE 27.0000MT3 | 27MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 3.5mA Standby (Power Down) | SG-211SCE 27.0000MT3.pdf | |
| ECS-100A-666 | 66.666MHz TTL XO (Standard) Oscillator Through Hole 5V 70mA | ECS-100A-666.pdf | |
| BYG10J/TR | DIODE AVALANCHE 600V 1.5A | BYG10J/TR.pdf | |
| SI7413DN-T1-GE3 | MOSFET P-CH 20V 8.4A PPAK 1212-8 | SI7413DN-T1-GE3.pdf | |
| 8N3QV01EG-0019CDI | VCXO IC 155.52MHz, 161.132MHz, 669.3266MHz, 693.483MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0019CDI.pdf | |
| VI-J2W-EZ-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W | VI-J2W-EZ-F1.pdf | |
| MCR10EZHF24R0 | RES SMD 24 OHM 1% 1/8W 0805 | MCR10EZHF24R0.pdf | |
| TVPS00RF-21-39JA-LC | TV 39C 37#20 2#16 SKT RECP | TVPS00RF-21-39JA-LC.pdf | |
| DCMAS37SF0 | Receptacle for Female Contacts Housing D-Sub Connector 37 Position | DCMAS37SF0.pdf | |
| 14-0517-90C | CONN SOCKET SIP 14POS GOLD | 14-0517-90C.pdf | |
| PWR5322W4990FE | RES SMD 499 OHM 1% 3W 5322 | PWR5322W4990FE.pdf |