| Manufacturer Part Number: | DC1390R-395K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.9mH Unshielded Inductor 1.68A 845 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC1390R-395K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC1390R-395K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC1390R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 3.9mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.68A | |
| Current - Saturation | 2.14A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 845 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.480" Dia (37.60mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.064" (27.03mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC1390R-395K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC1390R-395K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC1390R-395K is new and unused, you can buy DC1390R-395K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC1390R-395K.
| LGG2P821MELB30 | 820µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2P821MELB30.pdf | |
| VJ0805D241FLPAR | 240pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D241FLPAR.pdf | |
| EEC2G605HQA407 | 6µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box 1.457" L x 0.945" W (37.00mm x 24.00mm) | EEC2G605HQA407.pdf | |
| VI-B3N-IY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VI-B3N-IY-B1.pdf | |
| MENB1030A1245Q01 | 12V 30W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input | MENB1030A1245Q01.pdf | |
| EVB_RT2568GQW | RT2568 - Special Purpose DC/DC, DDR Memory Supply 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | EVB_RT2568GQW.pdf | |
| RE0603FRE07226RL | RES SMD 226 OHM 1% 1/10W 0603 | RE0603FRE07226RL.pdf | |
| GTS08A16-10P | GT 3C 3#12 PIN PLUG RTANG | GTS08A16-10P.pdf | |
| GTS08F24-10S | GT 7C 7#8 SKT PLUG | GTS08F24-10S.pdf | |
| PHG.1B.155.LNN | MIDPIECE PAIR FOR PHG.1B. | PHG.1B.155.LNN.pdf | |
| TVS06RF-17-22P-LC | TV 4C 2#12(COAX) 2#8(COAX) PIN | TVS06RF-17-22P-LC.pdf | |
| DDE50PF179 | 50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole Wire Wrap | DDE50PF179.pdf | |
| BU060Z-178-HT | CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD | BU060Z-178-HT.pdf | |
| 1770481 | 2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1770481.pdf |