| Manufacturer Part Number: | DC1390R-393K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 39µH Unshielded Inductor 14.1A 12 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC1390R-393K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC1390R-393K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC1390R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 39µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 14.1A | |
| Current - Saturation | 21.2A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 12 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.480" Dia (37.60mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.064" (27.03mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC1390R-393K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC1390R-393K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC1390R-393K is new and unused, you can buy DC1390R-393K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC1390R-393K.
| CDR35BP562BKZPAT | 5600pF 100V Ceramic Capacitor BP 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | CDR35BP562BKZPAT.pdf | |
| MKP1840568405M | 6.8µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm) | MKP1840568405M.pdf | |
| XXCBELNANF-12.000000 | 12MHz ±10ppm Crystal 10pF 150 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | XXCBELNANF-12.000000.pdf | |
| 8N4SV75BC-0104CDI | VCXO IC 425MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0104CDI.pdf | |
| SAF-XE164KN-24F80L AA | C166SV2 XE16x Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 192KB (192K x 8) FLASH PG-LQFP-100-8 | SAF-XE164KN-24F80L AA.pdf | |
| NJU7095D# | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-DIP | NJU7095D#.pdf | |
| MAX15087EWL+T | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 2A 9-WFBGA, WLBGA | MAX15087EWL+T.pdf | |
| 5505307004 | LED Circuit Board Indicator 4 Wide Yellow (x 4) Diffused 2.2V 20mA Round with Domed Top, 5mm (T-1 3/4) Through Hole, Right Angle | 5505307004.pdf | |
| VE-260-IV | CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W | VE-260-IV.pdf | |
| D09S90C4PA00LF | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Press-Fit | D09S90C4PA00LF.pdf | |
| 5536255-9 | 200 Position Receptacle Connector Gold 0.050" (1.27mm) Through Hole | 5536255-9.pdf | |
| 794072-1 | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.163" (4.14mm) Through Hole Tin-Lead | 794072-1.pdf | |
| 0395000217 | 17 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 0395000217.pdf | |
| MNR18E0APJ121 | RES ARRAY 8 RES 120 OHM 1506 | MNR18E0APJ121.pdf | |
| 77063563P | RES ARRAY 3 RES 56K OHM 6SIP | 77063563P.pdf |