| Manufacturer Part Number: | DC1390R-273K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 27µH Unshielded Inductor 15.4A 10 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC1390R-273K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC1390R-273K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC1390R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 27µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 15.4A | |
| Current - Saturation | 25.9A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 10 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.480" Dia (37.60mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.064" (27.03mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC1390R-273K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC1390R-273K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC1390R-273K is new and unused, you can buy DC1390R-273K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC1390R-273K.
| SIT8918BE-81-33E-33.000000Y | OSC XO 3.3V 33MHZ OE | SIT8918BE-81-33E-33.000000Y.pdf | |
| DSC1121BM2-100.0000 | 100MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 35mA Enable/Disable | DSC1121BM2-100.0000.pdf | |
| LCMXO2280C-4FTN256C | IC FPGA 211 I/O 256FTBGA | LCMXO2280C-4FTN256C.pdf | |
| 5SGXEA4K3F40C3N | IC FPGA 696 I/O 1517FBGA | 5SGXEA4K3F40C3N.pdf | |
| CS42448-CQZ | Audio Interface 24 b Serial 64-LQFP (10x10) | CS42448-CQZ.pdf | |
| MAX1482CPD | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-PDIP | MAX1482CPD.pdf | |
| 74HC365DB,112 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 6 Bit per Element Push-Pull Output 16-SSOP | 74HC365DB,112.pdf | |
| SI8455BB-B-IS | General Purpose Digital Isolator 2500Vrms 5 Channel 150Mbps 25kV/µs (Typ) CMTI 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | SI8455BB-B-IS.pdf | |
| L1T2-2785300001900 | LED Lighting LUXEON TX White, Warm 2700K 3-Step MacAdam Ellipse 2.8V 700mA 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | L1T2-2785300001900.pdf | |
| VE-B5Y-MW | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W | VE-B5Y-MW.pdf | |
| PSDR0200 | AC/DC CONVERTER 24V 48W | PSDR0200.pdf | |
| AC0603FR-0793R1L | RES SMD 93.1 OHM 1% 1/10W 0603 | AC0603FR-0793R1L.pdf | |
| GTC030R20-23P-027 | GT 2C 2#8 PIN RECP WALL RM | GTC030R20-23P-027.pdf | |
| 1884560000 | 5 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | 1884560000.pdf | |
| CF14JT470R | RES 470 OHM 1/4W 5% CARBON FILM | CF14JT470R.pdf |