| Manufacturer Part Number: | DC1390R-225K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2mH Unshielded Inductor 2.2A 494 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC1390R-225K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC1390R-225K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC1390R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 2.2mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.2A | |
| Current - Saturation | 2.86A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 494 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.480" Dia (37.60mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.064" (27.03mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC1390R-225K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC1390R-225K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC1390R-225K is new and unused, you can buy DC1390R-225K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC1390R-225K.
| S471K25Y5PN6TJ6R | 470pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc 0.256" Dia (6.50mm) | S471K25Y5PN6TJ6R.pdf | |
| M39003/03-0408 | 390µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/03-0408.pdf | |
| 520R25IA19M2000 | 19.2MHz Clipped Sine Wave VCTCXO Oscillator Surface Mount 3V 2mA | 520R25IA19M2000.pdf | |
| VLCF5028T-2R7N1R8-2 | 2.7µH Shielded Wirewound Inductor 1.82A 33 mOhm Max Nonstandard | VLCF5028T-2R7N1R8-2.pdf | |
| ER1025-47JM | 13µH Unshielded Molded Inductor 150mA 2.8 Ohm Max Axial | ER1025-47JM.pdf | |
| EP2C5F256C8N | IC FPGA 158 I/O 256FBGA | EP2C5F256C8N.pdf | |
| THS4120CD | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-SOIC | THS4120CD.pdf | |
| MT47H64M16HR-3 IT:G TR | IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3NS 84FBGA | MT47H64M16HR-3 IT:G TR.pdf | |
| LTC3728LCGN#TRPBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SSOP | LTC3728LCGN#TRPBF.pdf | |
| G125-MV12605L1R | 26 Positions Header, Shrouded Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole Gold | G125-MV12605L1R.pdf | |
| RT0603BRB0717K8L | RES SMD 17.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 | RT0603BRB0717K8L.pdf | |
| RP73D2A6R04BTDF | RES SMD 6.04 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RP73D2A6R04BTDF.pdf | |
| M55342E06B1E43RWS | RES SMD 1.43K OHM 1% 0.15W 0705 | M55342E06B1E43RWS.pdf |