| Manufacturer Part Number: | DC1390R-224K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220µH Unshielded Inductor 6.9A 50 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC1390R-224K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC1390R-224K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC1390R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 220µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 6.9A | |
| Current - Saturation | 9.09A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 50 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.480" Dia (37.60mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.064" (27.03mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC1390R-224K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC1390R-224K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC1390R-224K is new and unused, you can buy DC1390R-224K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC1390R-224K.
| EEE-TP1A331AP | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 150 mOhm 3000 Hrs @ 125°C | EEE-TP1A331AP.pdf | |
| CSTCW24M0X53-R0 | 24MHz Ceramic Resonator Built in Capacitor 15pF ±0.2% 80 Ohm -20°C ~ 80°C Surface Mount | CSTCW24M0X53-R0.pdf | |
| 2113AX6 | Neon Panel Indicator Blue Clear 208 V ~ 250 V Round with Flat Top Wire Leads - 4.6" (116.84mm) | 2113AX6.pdf | |
| VI-B30-IV-S | CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W | VI-B30-IV-S.pdf | |
| MSP-EXP430FG4618 | MSP430FG4618/F2013 Experimenter Board MSP430F2, MSP430FG4 MCU 16-Bit Embedded Evaluation Board | MSP-EXP430FG4618.pdf | |
| RT0805FRE078K25L | RES SMD 8.25K OHM 1% 1/8W 0805 | RT0805FRE078K25L.pdf | |
| ACC20DPEH | CONN EDGECARD 40POS .100" | ACC20DPEH.pdf | |
| D38999/26JJ24JA | 24 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | D38999/26JJ24JA.pdf | |
| TVP00DZ-19-88PA-P35 | 88 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TVP00DZ-19-88PA-P35.pdf | |
| SJT00RT-16-35SA | 55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | SJT00RT-16-35SA.pdf | |
| FRVE3057-10CT39 | IR CLAMPC T39 AL 18 FR | FRVE3057-10CT39.pdf | |
| 641148-9 | 9 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 18 AWG | 641148-9.pdf | |
| 3-794631-8 | 8 Positions Header, Shrouded Connector 0.118" (3.00mm) Through Hole Gold | 3-794631-8.pdf | |
| PBC19SFCN | 19 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PBC19SFCN.pdf | |
| TNPW120664R9BEEN | RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW120664R9BEEN.pdf |