| Manufacturer Part Number: | DC1390R-223K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 22µH Unshielded Inductor 16.3A 9 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC1390R-223K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC1390R-223K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC1390R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 22µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 16.3A | |
| Current - Saturation | 28A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 9 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.480" Dia (37.60mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.064" (27.03mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC1390R-223K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC1390R-223K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC1390R-223K is new and unused, you can buy DC1390R-223K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC1390R-223K.
| K180J10C0GF53L2 | 18pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K180J10C0GF53L2.pdf | |
| GEC60DRYI-S13 | CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND | GEC60DRYI-S13.pdf | |
| GCB34DYFR | CONN EDGECARD .050" 34POS SMD | GCB34DYFR.pdf | |
| ASM12DTAN-S189 | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD | ASM12DTAN-S189.pdf | |
| AISC-1210-8N2J-T | 8.2nH Unshielded Wirewound Inductor 1A 70 mOhm Max Nonstandard | AISC-1210-8N2J-T.pdf | |
| MAX9667ETP+T | IC SYSTEM GAMMA REF 20TQFN | MAX9667ETP+T.pdf | |
| LP2980IM5X-ADJ | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.23 V ~ 15 V 50mA SOT-23-5 | LP2980IM5X-ADJ.pdf | |
| VI-26K-CW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VI-26K-CW-F3.pdf | |
| NFS110CJ | POWER SUPPLY MOUNTING KIT COVER | NFS110CJ.pdf | |
| CA3108R20-8S | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3108R20-8S.pdf | |
| SS-641010-NF-A115 | Jack Modular Connector 10p10c (RJ50) 90° Angle (Right) Shielded Cat5 | SS-641010-NF-A115.pdf | |
| 09185507913 | 50 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle | 09185507913.pdf | |
| RG3216N-2372-D-T5 | RES SMD 23.7K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RG3216N-2372-D-T5.pdf |