| Manufacturer Part Number: | DC1390R-184K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180µH Unshielded Inductor 7.28A 45 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC1390R-184K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC1390R-184K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC1390R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 180µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 7.28A | |
| Current - Saturation | 9.86A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 45 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.480" Dia (37.60mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.064" (27.03mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC1390R-184K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC1390R-184K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC1390R-184K is new and unused, you can buy DC1390R-184K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC1390R-184K.
| 450BXC47MEFCGC18X25 | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 450BXC47MEFCGC18X25.pdf | |
| M39003/03-0480 | 6.8µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/03-0480.pdf | |
| ASC12DRTS-S93 | CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD | ASC12DRTS-S93.pdf | |
| 7B-12.000MEEQ-T | 12MHz ±10ppm Crystal 10pF 100 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 7B-12.000MEEQ-T.pdf | |
| TD-66.667MCD-T | 66.667MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.5V Enable/Disable | TD-66.667MCD-T.pdf | |
| 501LAG-ADAF | 32kHz ~ 100MHz LVCMOS CMEMS® Programmable Oscillator Surface Mount 1.8V 8.9mA Enable/Disable | 501LAG-ADAF.pdf | |
| MAX1969EUI+T | Thermoelectric Cooler PMIC 28-TSSOP-EP | MAX1969EUI+T.pdf | |
| XC6121D345ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121D345ER-G.pdf | |
| TV06DT-13-4A | TV 4C 4#16 PIN PLUG | TV06DT-13-4A.pdf | |
| 3030-03-50-0302 | 50 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin | 3030-03-50-0302.pdf | |
| 940-44-044-24-000000 | CONN SOCKET PLCC 44POS TIN | 940-44-044-24-000000.pdf | |
| CRCW12104K22FKTA | RES SMD 4.22K OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW12104K22FKTA.pdf | |
| PE0805DRF7T0R68L | RES SMD 0.68 OHM 0.5% 1/3W 0805 | PE0805DRF7T0R68L.pdf |