| Manufacturer Part Number: | DC1390R-183K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Inductor 17.3A 8 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC1390R-183K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC1390R-183K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC1390R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 17.3A | |
| Current - Saturation | 30.4A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 8 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.480" Dia (37.60mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.064" (27.03mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC1390R-183K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC1390R-183K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC1390R-183K is new and unused, you can buy DC1390R-183K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC1390R-183K.
| 09062482826 | DIN-POWER F048FS-3 0C1-1 | 09062482826.pdf | |
| ISL84543CB | 2 Circuit IC Switch 1:1 60 Ohm 8-SOIC | ISL84543CB.pdf | |
| LS204CD | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | LS204CD.pdf | |
| MAX6388XS29D7-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SC-70-4 | MAX6388XS29D7-T.pdf | |
| VI-J12-IX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W | VI-J12-IX-F2.pdf | |
| RC0402FR-07787KL | RES SMD 787K OHM 1% 1/16W 0402 | RC0402FR-07787KL.pdf | |
| RMCF0603FT576K | RES SMD 576K OHM 1% 1/10W 0603 | RMCF0603FT576K.pdf | |
| AMC06DRAH-S93 | CONN EDGECARD 12POS .100" | AMC06DRAH-S93.pdf | |
| RM12BRB-6PH | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | RM12BRB-6PH.pdf | |
| C48-10R18Y31P8-406 | 26500 31C 31#20 P BY RECP LC | C48-10R18Y31P8-406.pdf | |
| TV06DZ-23-53A | TV 53C 53#20 PIN PLUG | TV06DZ-23-53A.pdf | |
| 19200030626 | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3A M20 | 19200030626.pdf | |
| RT0603CRD073K6L | RES SMD 3.6KOHM 0.25% 1/10W 0603 | RT0603CRD073K6L.pdf |