| Manufacturer Part Number: | DC1390R-105K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1mH Unshielded Inductor 3.32A 216 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC1390R-105K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC1390R-105K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC1390R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 3.32A | |
| Current - Saturation | 4.24A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 216 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.480" Dia (37.60mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.064" (27.03mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC1390R-105K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC1390R-105K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC1390R-105K is new and unused, you can buy DC1390R-105K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC1390R-105K.
| 199D336X9010D2V1E3 | 33µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10V Radial 0.236" Dia (6.00mm) | 199D336X9010D2V1E3.pdf | |
| IEGX11-1-62F-10.0-42-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A | IEGX11-1-62F-10.0-42-V.pdf | |
| EBC06DCSN | CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD | EBC06DCSN.pdf | |
| DSC1121NE2-025.0000 | 25MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.6 V 35mA Enable/Disable | DSC1121NE2-025.0000.pdf | |
| ER1537-34JM | 8.2µH Unshielded Molded Inductor 360mA 600 mOhm Max Axial | ER1537-34JM.pdf | |
| 74VHC08PW,118 | AND Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | 74VHC08PW,118.pdf | |
| S99FL208K0RMFI043 | IC MEMORY 1GB FLASH 3.0V 56TSOP | S99FL208K0RMFI043.pdf | |
| NCP1207AP | Converter Offline Flyback Topology Up to 200kHz 8-PDIP | NCP1207AP.pdf | |
| S-8355M34MC-MCTT2G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8355M34MC-MCTT2G.pdf | |
| MCR03EZPFX84R5 | RES SMD 84.5 OHM 1% 1/10W 0603 | MCR03EZPFX84R5.pdf | |
| 68423-126HLF | 26 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 68423-126HLF.pdf | |
| MSR1-0R03F1 | RES 0.03 OHM 1W 1% RADIAL | MSR1-0R03F1.pdf |