| Manufacturer Part Number: | DC1390-824K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 820µH Unshielded Inductor 3.93A 154 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | DC1390-824K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-DC1390-824K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | DC1390 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 820µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 3.93A | |
| Current - Saturation | 4.7A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 154 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.480" Dia (37.60mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.064" (27.03mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | DC1390-824K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
DC1390-824K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of DC1390-824K is new and unused, you can buy DC1390-824K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for DC1390-824K.
| ECQ-V1H473JL2 | 0.047µF Film Capacitor 50V Polyester, Metallized - Stacked Radial 0.287" L x 0.126" W (7.30mm x 3.20mm) | ECQ-V1H473JL2.pdf | |
| 3120-F311-H7M1-W12FG2-2.5A | CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 50VDC | 3120-F311-H7M1-W12FG2-2.5A.pdf | |
| DE2S06800L | TVS DIODE 4VWM SC79 | DE2S06800L.pdf | |
| GCB60DYHT | CONN EDGECARD 60POS .050 THRUHL | GCB60DYHT.pdf | |
| SIT1602AC-32-25E-10.000000T | Oscillator | SIT1602AC-32-25E-10.000000T.pdf | |
| MAX1187CEUI+ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-TSSOP | MAX1187CEUI+.pdf | |
| MB90423GAZPFV-GS-292E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90420G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90423GAZPFV-GS-292E1.pdf | |
| LM3S5P51-IBZ80-C1T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 108-BGA (10x10) | LM3S5P51-IBZ80-C1T.pdf | |
| MKRAWT-00-0000-0B0HG40E6 | LED Lighting XLamp® MK-R White, Warm 3500K 6V 1.4A 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MKRAWT-00-0000-0B0HG40E6.pdf | |
| LGA06C-00SADJJ | CONVERTER DC/DC 6A ADJ OUT | LGA06C-00SADJJ.pdf | |
| VE-B5D-MX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VE-B5D-MX-B1.pdf | |
| FMC13DRYI-S13 | CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND | FMC13DRYI-S13.pdf | |
| GTC06LCF32-25PW-B30-C9 | GT 25C 25#12 PIN PLUG | GTC06LCF32-25PW-B30-C9.pdf | |
| KPSE06F14-5PF0 | 5 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Strain Relief | KPSE06F14-5PF0.pdf |