| Manufacturer Part Number: | CRGH0603F374K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 374K OHM 1% 1/5W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGH0603F374K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGH0603F374K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 4-1879507-4 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGH, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 374k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGH0603F374K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGH0603F374K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRGH0603F374K is new and unused, you can buy CRGH0603F374K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGH0603F374K.
| HZC686M035X16T-F | SMT-AL(V-CHIP) | HZC686M035X16T-F.pdf | |
| PJRAS2X1S01AU | 3.20mm ID, 9.00mm OD (RCA) Phono (RCA) Jack Mono Connector Solder | PJRAS2X1S01AU.pdf | |
| HBM11DSUS | CONN EDGECARD 22POS .156 DIP SLD | HBM11DSUS.pdf | |
| STAC4932F | RF Mosfet N-Channel 100V 250mA 123MHz 26dB 1200W STAC244F | STAC4932F.pdf | |
| 4590-153J | 15µH Unshielded Wirewound Inductor 5.76A 20 mOhm Max Axial | 4590-153J.pdf | |
| T-175-100 | LED STRIP MNT 2 LEAD 5MM NYLON | T-175-100.pdf | |
| 1-1423163-3 | RELAY TIME DELAY | 1-1423163-3.pdf | |
| HR10A-10WTR-12PA(01) | 12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | HR10A-10WTR-12PA(01).pdf | |
| DTS24F13-98PN-LC | 10 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | DTS24F13-98PN-LC.pdf | |
| TVS06RF-17-6SC-LC | TV 6C 6#12 SKT PLUG | TVS06RF-17-6SC-LC.pdf | |
| 325225-19-0 | 19 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | 325225-19-0.pdf | |
| RP73D2A41R2BTG | RES SMD 41.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RP73D2A41R2BTG.pdf | |
| MBB02070C3324FC100 | RES 3.32M OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C3324FC100.pdf | |
| RN65D1131FRSL | RES 1.13K OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65D1131FRSL.pdf |