| Manufacturer Part Number: | CRGH0603F261K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 261K OHM 1% 1/5W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRGH0603F261K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRGH0603F261K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 2-1879507-9 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRGH, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 261k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRGH0603F261K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRGH0603F261K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRGH0603F261K is new and unused, you can buy CRGH0603F261K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRGH0603F261K.
| BFC237036122 | 1200pF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | BFC237036122.pdf | |
| APT40DC120HJ | RECT BRIDGE 40A 1200V SOT227 | APT40DC120HJ.pdf | |
| M2S005S-1VF400I | ARM® Cortex®-M3 System On Chip (SOC) IC SmartFusion®2 FPGA - 5K Logic Modules 128KB 64KB 166MHz 400-VFBGA (17x17) | M2S005S-1VF400I.pdf | |
| LTW-008RGB2-PH1 | Red, Green, Blue (RGB) 624nm Red, 525nm Green, 460nm Blue LED Indication - Discrete 2.2V Red, 3.4V Green, 3V Blue 2-SMD, No Lead | LTW-008RGB2-PH1.pdf | |
| 3549H-1AC-102B | 1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 10 Turn Hybritron® 2W Solder Lug | 3549H-1AC-102B.pdf | |
| DRQ-12/50-L48PBSA-C | DC/DC CONV TH QB 12V 600W | DRQ-12/50-L48PBSA-C.pdf | |
| BXA30-48D05-F | CONV DC/DC DUAL 5V OUT 30W FILTR | BXA30-48D05-F.pdf | |
| ERJ-T08J102V | RES SMD 1K OHM 5% 1/3W 1206 | ERJ-T08J102V.pdf | |
| KPT07E10-6PA206 | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | KPT07E10-6PA206.pdf | |
| FRCIR06G22-14SF80T108 | 19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | FRCIR06G22-14SF80T108.pdf | |
| DEUF9ST | DSUB 9 F CRIMP FLOA G TIN | DEUF9ST.pdf | |
| 1734248-3 | 3 Position FPC Connector Contacts, Vertical, 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount | 1734248-3.pdf | |
| 66925-038LF | 76 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 66925-038LF.pdf | |
| 180-80-328-00-001101 | 28 Position DIP, DIL - Header Connector Solder Cup Tin | 180-80-328-00-001101.pdf |