| Manufacturer Part Number: | CRG1206F910K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 910K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG1206F910K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG1206F910K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1623574-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 910k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) | |
| Height | 0.026" (0.65mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG1206F910K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG1206F910K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG1206F910K is new and unused, you can buy CRG1206F910K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG1206F910K.
| C0603C104M5RACTU | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C104M5RACTU.pdf | |
| MKP385375025JBA2B0 | 0.075µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | MKP385375025JBA2B0.pdf | |
| 5223004-3 | FB-5R,ASY,090,SIG,REC,SL,2.73 | 5223004-3.pdf | |
| GL1L5MS230S-C | 2.3ns ±0.050nS Inductor Delay Line 100mA 50 Ohm 16-SOIC (0.220", 5.59mm Width) | GL1L5MS230S-C.pdf | |
| TPS73225DBVRG4 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 250mA SOT-23-5 | TPS73225DBVRG4.pdf | |
| RJ4EW500 | 50 Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | RJ4EW500.pdf | |
| ECL25US05-E | AC/DC CONVERTER 5V 25W | ECL25US05-E.pdf | |
| VE-J6K-MW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W | VE-J6K-MW-F4.pdf | |
| ESR03EZPF20R0 | RES SMD 20 OHM 1% 1/4W 0603 | ESR03EZPF20R0.pdf | |
| BACC63BP14C12P7H | 12 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Self Locking, Shielded | BACC63BP14C12P7H.pdf | |
| 1345-CM(50) | MINI CONN 45WAY 3.5MM | 1345-CM(50).pdf | |
| RT0805BRE0728K7L | RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRE0728K7L.pdf | |
| RNF14FTC1K10 | RES 1.1K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNF14FTC1K10.pdf |